Metamorfozy mamy – możliwości poprawy wyglądu oraz komfortu zdrowotnego kobiet po ciąży

Ostatnio w naszych mediach społecznościowych sporo miejsca poświęciliśmy metamorfozom mamy. Jest to określenie nazywające grupę zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, które często wybierane są przez kobiety, które rodziły i chcą poprawić wygląd swojego ciała po ciąży lub wrócić do sylwetki przed dziećmi. 

To, że ciąża zmienia ciało kobiety jest bezsprzeczne. Zmiany dotyczą brzucha, piersi, skóry czy narządów płciowych. Nie oznacza to oczywiście, że zawsze muszą one powodować dyskomfort. Sytuacje są bardzo różne – są kobiety, które akceptują te zmiany, są takie, którym one przeszkadzają. Bywa też, że pojawia się atrofia piersi, deformacja powłok brzusznych w tym mięśni, rozluźnienie kresy białej czy nawet przepuklina, bliznowacenie… Takie dolegliwości powodują wyraźne problemy w codziennym życiu jak np. deformacje, niemożność dźwigania czy wykonywania ćwiczeń fizycznych, ból przy współżyciu czy nietrzymanie moczu. Oznacza to, że są to nie tylko zmiany estetyczne, ale i funkcjonalne.

Ile osób tyle sytuacji – dlatego nie znajdziecie pozycji “metamorfoza mamy” w naszym cenniku. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie podczas konsultacji i proponujemy możliwe rozwiązania. O konsultacji i operacjach można myśleć ok. pół roku po porodzie i po zakończeniu karmienia. Często jeżeli pacjentka jest zdrowa można wykonać zabiegi z zakresu metamorfozy mamy jednoczasowo – czyli podczas jednego znieczulenia przeprowadzić np. plastykę piersi oraz brzucha. Wszystko zależy jednak od zdrowia pacjentki i zakresu operacji. Dłuższy i bardziej rozległy zabieg to jednak większe ryzyko komplikacji i powikłań. 

Przy okazji tematu zmian w ciele kobiety po ciąży przypominamy też kilka historii kobiet, które prezentowaliśmy w naszym cyklu metamorfozy Mandali. Jeśli któraś brzmi znajomo zachęcamy do rezerwacji terminu konsultacji by przedyskutować swoją sytuację i opcje jej poprawy z naszymi chirurgami. 

Ewa

Anna

Monika

Joanna

Katarzyna

Anna