Laserowe leczenie żylaków – przebieg zabiegu

Laserowe leczenie żylaków to metoda wybrana w leczeniu pacjentki, u której dr Wojciech Turkiewicz, flebolog w nasze klinice, zdiagnozował niewydolność żylną z refluksem o stopniu trzecim w żyłach odpiszczelowych obu kończyn dolnych. Pacjentka nie miała wyraźnych żylaków, lecz skarżyła się na ciężkość nóg i opuchliznę. Zaczęły się pojawiać się u niej drobne rozszerzone żyły, pojawienie się wydatnych żylaków było kwestią czasu. Dolegliwości pojawiły się po dwóch ciążach.

Zabieg przeprowadzony został w znieczuleniu miejscowym, przewodowym. Podczas zabiegu chirurg wprowadza do żył pod kontrolą ultrasonografu prowadnik i koszulkę do światłowodu lasera. Laser wprowadzany jest przez żyłę do miejsca, gdzie się ona kończy czyli do żyły udowej. Po dokładnym sprawdzeniu położenia lasera oraz wykonaniu tumescencji czyli płynowej osłony żyły, dla ochrony innych tkanek przed energią cieplną lasera, rozpoczął się zabieg wewnątrzżylnej termoablacji czyli zamknięcia żyły odpiszczelowej aż do 1/3 wysokości łydki. Zabieg został powtórzony na drugiej kończynie.

Na koniec została wykonana miniflebektomia – czyli usunięte chirurgicznie zostały małe, początkowe żylaki.

Po zabiegu pacjentka zostaje opatrzona opatrunkiem uciskowym i pozostaje dobę w klinice. Następnego dnia po badaniu i zmianie opatrunku opuszcza klinikę. Może chodzić jednak przez kilka dni będzie odczuwać dyskomfort, dlatego w przypadku cięższej pracy warto się od niej powstrzymać. Kolejne kontrole odbywają się po 10-14 dniach, badaniem USG sprawdza się czy żyły zostały zamknięte. Po kolejnych 5-6 tygodniach następuje kolejna kontrola. wtedy też można zakończyć kompresjoterapię. Po pół roku na ostatniej kontroli obserwowany jest zanik operowanych żył.

W przypadku odczuwania symptomów niewydolności żylnej pacjent na konsultacji poddawany jest badaniu USG Doppler, na podstawie ktorego chirurg naczyniowy jest w stanie ocenić stopień niewydolności i zastosować odpowiednie leczenie – od farmako- i kompresjoterapii po zabiegi – jak skelroterapia, laserowe zamknięcie żylaków czy felebektomia. Metody te można łączyć.

Zapraszamy na konsultację do dr Wojciecha Turkiewicza!