Skleroterapia na pajączki i żylaki – specyfika zabiegu

Skleroterapia jest najczęstszą, niskoinwazyjną metodą poprawy wyglądu mniejszych żylaków i pajączków na nogach. Podstawowym celem zabiegu jest efekt estetyczny. Wykonuje się ją również w celu leczenia dolegliwości spowodowanych chorobą żylakową, takich jak ból, obrzęk i pieczenie.

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu roztworu chemicznego bezpośrednio do żylaka lub pajączka. Roztwór powoduje, że ściany żył puchną, sklejają się i zamykają, zatrzymując przepływ krwi. W rezultacie tego działania żyła zanika w ciągu kilku tygodni.

Mechanizm powstawania żylaków i pajączków 

Żylaki powstają z powodu słabych lub uszkodzonych zastawek w żyłach czyli tzw. refluksu żylnego. Serce pompuje krew bogatą w tlen do organizmu poprzez tętnice. Żyły następnie transportują krew systemem zastawek z organizmu z powrotem do serca. Kiedy mięśnie nóg się ściskają, wypychają krew z dolnej części ciała w kierunku serca, przeciwnym do grawitacji.

Zastawki to “klapki”, które zapobiegają cofaniu się krwi podczas jej przemieszczania się w górę. Jeśli słabną, krew może przedostać się z powrotem do żył i tam się gromadzić, powodując rozszerzenie żył i powstanie żylaków. Pajączki mogą być również spowodowane zmianami hormonalnymi, ekspozycją na słońce i urazami.

Oznacza to, że likwidacja żylaka lub pajączka nie eliminuje źródła problemu, dlatego z czasem zmiany mogą pojawić się w innym miejscu. 

Przygotowanie do zabiegu skleroterapii

Sposób leczenia żylaków lub pajączków należy konsultować z lekarzem – flebologiem i ustalić, czy skleroterapia jest najlepszym podejściem. Chirurg naczyniowy zbada żyły wykorzystując USG Doppler, które to badanie ocenia sprawność przepływu krwi w żyłach i stopień występowania refluksu. Na tej podstawie planowane jest leczenie.

Lekarz ustala także sposób przygotowania się do zabiegu czy np. pacjent nie powinien odstawić leków, których zażywanie może kolidować z zabiegiem.

Procedura

Skleroterapia nie wymaga znieczulenia i zazwyczaj wykonywana jest w gabinecie lekarskim. Zabieg trwa około 15 do 30 minut, ale dokładny czas zależy od wielkości obszaru do ostrzyknięcia i liczby leczonych żył. W zależności od wielkości pojedynczej żyły może zaistnieć konieczność powtórzenia zabiegu. Leczenie należy przeprowadzać w odstępie tygodni lub miesięcy. Podczas jednej sesji terapeutycznej można ostrzyknąć wiele żył.

Po wkłuciu igły do żyły może wystąpić lekkie pieczenie. Po wstrzyknięciu lekarz zastosuje ucisk, aby zapobiec przedostawaniu się krwi do ostrzykniętej żyły i rozproszeniu roztworu. 

Rekonwalescencja

Lekarz może zalecić noszenie pończoch uciskowych po skleroterapii, aby ułatwić gojenie i zmniejszyć obrzęk. Należy także unikać ekspozycji na słońce po wykonanym zabiegu, by zapobiec powstawaniu przebarwień. 

Po wszystkim ważne jest, aby chodzić, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi w nogach. Większość osób wraca do normalnych zajęć jeszcze tego samego dnia. Przejściowe działania niepożądane, które mogą wystąpić w miejscu wstrzyknięcia, obejmują kłucie, zaczerwienienia, obrzęk, zasinienia. Warto być w kontakcie ze swoim lekarzem by skonsultować środki zaradcze w razie ich wystąpienia.

Jeśli borykasz się z problemem żylaków, pajączków lub Twoje nogi bywają opuchnięte lub ciężkie – umów się na konsultację z flebologiem!