Czy proces starzenia można cofnąć lub zatrzymać?

Ten temat zajmuje ludzkość od dawna, a ten dział wiedzy nazywamy antiaging. To spowalnianie i próba odwrócenia procesów starzenia się skóry, leczenie dolegliwości związanych z wiekiem oraz profilaktyka zmian, które towarzyszą starzeniu się ludzkiego organizmu. Profilaktykę antystarzeniową powinno rozpocząć się już po 20 roku życia. 

Zmiany skóry z upływem lat podyktowane są czynnikami genetycznymi, ale także środowiskowymi jak np. wystawianie na oddziaływanie promieniowania UVA i UVB. Na kondycję skóry w tym jej jędrność ma wpływ stosowanie odpowiednich kosmetyków i poddawanie jej stosownym zabiegom. 

“Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja domowa.” – podkreśla dr Hana Köhncke, dermatolog w Mandala Beauty Clinic. Powinna być ona prawidłowo dobrana czyli stosowna do indywidualnych problemów skórnych jak np. Trądzik, suchość skóry, łojotok czy suchość. Istotny jest sposób oczyszczania skóry oraz jej nawilżania i odżywiania czyli kosmetyki myjące oraz pielęgnacyjne kremy. Nasza dermatolog zaleca stosowanie dermokosmetyków czyli kosmetyków przebadanych klinicznie, sprzedawanych w aptekach. Mamy wtedy gwarancję, że zawarte w nich składniki czynne faktycznie działają. Wtedy systematyczne działanie, czyli co najmniej kilkumiesięczne stosowanie, sprawia, że widzimy poprawę i działanie przeciwstarzeniowe. Nie należy zapominać również o kremach z filtrem i to przez cały rok. 

Ogromne znaczenia dla kondycji skóry mają hormony. Regulują one pracę narządów, wpływają na sylwetkę oraz na jakość skóry. Z wiekiem ich wydzielanie spada i wpływa to na nasz wygląd.  Z wiekiem pogarsza się także możliwość syntetyzowania witaminy D dlatego należy ją suplementować. 

W arsenale medycyny estetycznej mamy wiele zabiegów, które poprawiają wygląd skóry i spowalniają procesy jej starzenia, tak byśmy mogli wyglądać młodziej i zdrowiej. Możemy spłycić i wygładzić istniejące zmarszczki, opóźnić powstawanie nowych poprzez poprawę elastyczności i kolorytu skóry – wpływając na jej jędrność i ukrwienie. 

Kluczowe dla jakości skóry są włókna kolagenowe – możemy je stymulować do przebudowy stosując preparaty z witaminą C czy kwasem hialuronowym. Systematycznie stosowana kuracja powinna dać widoczne rezultaty – zapewnia dr HanaKöhncke, dermatolog Mandala Beauty Clinic.  

Najwięksi wrogowie dla skóry to słońce, papierosy oraz cukier. Słońce wywołuje zmarszczki i przebarwienia, cukier uszkadza włókna kolagenowe tytoń powoduje złe dotlenienie skóry, która staje się szara. 

Wygląd skóry możemy poprawiać również od wewnątrz stosując dietę antiaging, o której wiele może opowiedzieć nasza dietetyk dr Angelika Kargulewicz. Trzymanie reżimu kalorycznego wpływa na spowolnienie przemian metabolicznych w naszym organizmie i większą sprawność w naprawie materiału genetycznego czyli w efekcie dłuższe i zdrowsze życie. Spowolnieniu procesów starzeniowych sprzyja także dieta roślinna, bogata w antyoksydanty redukujące stres oksydacyjny. Zaburzenia takie mogą powodować oksydacyjne uszkodzenia wszystkich składników komórki, a szczególnie dotkliwe dla komórki są uszkodzenia białek, lipidów i DNA, co prowadzi do starzenia się właśnie oraz poważnych chorób. 

W diecie ważna jest też jakość jedzenia czyli zawartość witamin i składników mineralnych w codziennej diecie. Ważne są tu zwłaszcza witaminy A, C i D oraz selen i cynku i żelazie.

Zapraszamy do indywidualnych konsultacji z naszymi specjalistkami w zakresie wspierania swojego zdrowia oraz obejrzenia materiału z ich udziałem w programie MEDYCYNA i TY, którego emisja miała miejsce 6 stycznia 2022r. 

https://poznan.tvp.pl/57830190/06012022