Przebarwienia skóry – jak z nimi skutecznie walczyć?

Przebarwienia to problem, który spędza sen z powiek wielu pacjentom, a także dermatologom. To jeden z trudniejszych do wyleczenia problemów skórnych, z którym najczęściej borykają się kobiety. Jak powstają i jakie są najskuteczniejsze sposoby walki z nimi?

Przebarwienia powstają wskutek zwiększonej produkcji melaniny w naskórku. Melanina jest to barwnik, który odpowiada za kolor naszej skóry, włosów czy tęczówki w oku. Największy wpływ na jego powstawanie ma promieniowanie UV, ale również hormony (np. podczas ciąży), choroby zapalne skóry np. trądzik, leki czy zioła (dziurawiec).

Przebarwienia powstają w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie UV, czyli na twarzy, dekolcie czy dłoniach.Najczęstszą formą przebarwień są piegi na twarzy, czyli miejscowe skupiska melaniny. Przebarwienia pojawiające się w ciąży nazywamy ostudą. Pojawia się ona w trakcie ciąży u sporej grupy ciężarnych, zaczyna zanikać po porodzie lub zakończeniu laktacji. Niestety jest spora grupa pacjentek, u których przebarwienia te nie zanikają.

Starsi pacjenci często zgłaszają się z „dziwnymi przebarwieniami” głównie na skórze głowy i twarzy. Są to plamy soczewicowate lub rogowacenie słoneczne. Plamy soczewicowate to ciemnobrązowe plamy wielkości do 2 cm pojawiające się na całym ciele. Mogą być wrodzone lub nabyte. Nabyte powstają po nadmiernej ekspozycji na słońce. Rogowacenie słoneczne to pojedyncze ciemniejsze plamy często występują jako złuszczające blaszki lub hiperkeratotyczne grudki. Przebarwienia te spowodowane są nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Ważne jest by lekarz dermatolog prawidłowo je zdiagnozował ponieważ na ich podłożu może powstać rak kolczystokomórkowy.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że co najmniej raz w roku należy badać znamiona skórne na całym ciele. Badanie najlepiej wykonać w okresie jesienno-zimowym minimum 4 tygodnie po ostatnich kąpielach słonecznych.

Najważniejszym sposobem zapobiegania przebarwieniom jak i prewencji raka skóry jest stosowanie kremu z filtrem UVB i UVA, najlepiej SPF50 przez cały rok. Mitem jest, że krem stosujemy tylko latem. Promieniowanie ultrafioletowe występuje cały rok, dlatego ważne jest by nabrać nawyku i stosować kremy codziennie rano przed wyjściem z domu, a latem należy ponawiać aplikację kosmetyku przeciwsłonecznego kilka razy dziennie.

Jeśli już pojawiły się przebarwienia posłoneczne możemy zastosować w domu kremy z kwasem azelainowym, glikolowym, ferulowym czy z floretyną. Szczególnie skuteczne  w niwelowaniu przebarwień są kremy czy serum z witaminą C.

W Mandala Beauty Clinic naszym pacjentom proponujemy zabiegi laserowe Alma Harmony DYE-VL lub Alma Harmony Clear Lift, których działanie ma na celu niwelowanie przebarwień.  Laser ma zniszczyć melaninę zgromadzoną w naskórku. Po zabiegu zmiany stają się ciemniejsze, a następnie zaczynają się złuszczać. Zabiegi te są w stanie zniwelować przebarwienia w bardzo znacznym stopniu. Niestety walka z przebarwieniami jest długa i żmudna, co wiąże się z wykonaniem wykonaniem serii kilku zabiegów. Dlatego lepiej zapobiegać ich powstawaniu niż z nimi walczyć. 

Jeżeli masz przebarwienia i chcesz podjąć z nimi walkę lub inne niepokojące zmiany skórne koniecznie umów się na wizytę z naszymi dermatolożkami – dr Haną Köhncke lub dr Małgorzatą Czarniawską – Grzesińską!

dr hana konckedr Małgorzata Czarniawska - Grzesińska