Zdrowa dieta na całe życie

Hasło dieta kojarzy nam się w dzisiejszych czasach z redukcją masy ciała, a co za tym idzie obniżeniem kaloryczności dań, mniejszymi porcjami, wyrzeczeniami. Przede wszystkim zaś, z tym, że jest to okres przejściowy, gdy mówimy “Od poniedziałku idę na dietę”. Tymczasem pierwotnie dieta oznacza styl życia (z greckiego δίαιτα – diaita) i to jest najlepszy sposób postrzegania kwestii prawidłowego żywienia, które służy naszemu zdrowiu i ma przełożenie na zdrową sylwetkę oraz wydolność organizmu.

Dlatego o diecie warto myśleć w perspektywie długoterminowej. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać zawsze komponując swoje posiłki. 

  1. Jedz wtedy kiedy jesteś głodny i rób to świadomie. Staraj się nie podjadać w trakcie innych zajęć jak praca czy rozrywka. 
  2. Mniej znaczy więcejIstnieje prosty sposób szacowania porcji za pomocą dłoni. Porcja białka lub mięsa nie powinny być większe niż wielkość dłoni. Jedz tylko tyle węglowodanów, ile zmieści się w pięści. Rozmiar kciuka (od kłykcia do czubka) to dobry sposób na pomiar oleju lub tłuszczu. Otwórz dłonie i połącz je ze sobą, a otrzymasz miarkę do warzyw 🙂
  3. Warzywa to podstawa piramidy żywieniowej – niech grają główną rolę w posiłkach. Są bogate w błonnik, przeciwutleniacze, minerały i inne składniki odżywcze, grzechem jest z tego nie korzystać.

  4. Pij dużo i przede wszystkim wodę. Samo ograniczenie słodzonych napojów może przyczynić się do utraty wagi i zmniejszyć niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernego spożycia cukru, jak insulinooporność czy cukrzyca typu 2. Przeciętnie na dobę powinniśmy pić około 2 litrów, przy czym część powinniśmy przyjmować w czystej postaci (najlepsza jest letnia woda z dodatkiem na przykład cytryny), a część wraz z pożywieniem.

  5. Wybieraj żywność jak najmniej przetworzoną. Nie jedz niczego, czego twoja prababcia nie uznałaby za jedzenie 🙂 Zwracaj uwagę na etykiety produktów spożywczych i unikaj niezdrowych dodatków.
  6. Ruszaj się! Oprócz zdrowego odżywiania regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Są również ważne dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

 

Jeżeli czujesz, że w drodze do wypracowania zdrowej diety potrzebujesz wsparcia eksperta lub cierpisz na zdiagnozowane choroby, które wykluczają niektóre pokarmy lub wpływają niekorzystnie na Twoją wagę, zapisz się na konsultację z naszą dietetyk – dr Angeliką Kargulewicz!