Popularne mity na temat trądziku obala dr Hana Köhncke

Trądzik na pierwszy rzut oka wydaje się błahą i popularną przypadłością kojarzoną z wiekiem nastoletnim, która “sama” przychodzi wraz z osiągnięciem dojrzałości. Tymczasem zaniedbany często powoduje poważne długotrwałe problemy zdrowotne i psychiczne, takie jak trwałe blizny, niską samoocenę, depresję i lęk. Odpowiednio wczesne udanie się do specjalisty i podjęcie leczenia trądziku może zapobiec eskalacji tych problemów oraz szybko poprawić komfort życia nastolatka.

Popularnym mitem jest stwierdzenie, że trądzik występuje częściej u dziewczynek. W rzeczywistości częściej borykają się z nim chłopcy w wieku pokwitania. Chłopcy przywiązują mniejsza wagę do zmian na skórze stąd wrażenie, że problem ten dotyczy ich w mniejszym stopniu. Dziewczynki szybciej reagują i to one częściej pojawiają się w gabinetach dermatologicznych. 

Trądzik nie jest jednak wyłącznie problemem wieku pokwitania, wielu dorosłych również cierpi z tego powodu. Po pierwsze nie należy bagatelizować trądziku w wieku nastoletnim, gdyż zaniedbany problem może się nasilić oraz przyczynić do powstawania blizn, których trudno się pozbyć. W wieku dorosłym również można go leczyć, ale im wcześniej zgłosimy się do lekarza tym lepiej. Mamy kilka metod leczenia tego schorzenia. Najskuteczniejsze jest leczenie farmakologiczne, które wymaga dopasowania najlepszej terapii. Nie zawsze kończy się na jednorazowej kuracji, czasami wymaga ona powtarzania w kilku seriach, ale należy uzbroić się w cierpliwość. “Zawsze z pacjentami ustalam plan działania. Należy liczyć się z perspektywą kilku miesięcy oraz tym, że na pierwsze efekty trzeba poczekać 3-4 miesiące. Dermatologia to dziedzina medycyny, która wymaga od lekarza i pacjenta cierpliwości i konsekwencji.” – wyjaśnia dr Hana Köhncke.

Podczas spotkania z naszą dermatolog dr Haną Köhncke pojawiło się kilka pytań ze strony uczestników spotkania: 

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa np. w sytuacji gdy borykamy się z trądzikiem?

Przede wszystkim nie należy przychodzić do lekarza z warstwą makijażu na twarzy. Lekarz musi obejrzeć dokładnie skórę, a makijaż to uniemożliwia. Szkoda czasu podczas wizyty by przeprowadzać demakijaż, który zabiera czasem do 15 minut. Dr Hana Köhncke prosi też swoich pacjentów by na wizytę zabrali kosmetyki, które używają na co dzień – chodzi zarówno o kosmetyki do mycia jak i kremy oraz kosmetyki kolorowe zwłaszcza podkład. Niestety w 99% przypadków pielęgnacja jest źle dobrana, co przyczynia się do zaostrzenia zmian skórnych. Nie bez znaczenia są też leki, które bierzemy – warto je sobie wynotować które lekarstwa przyjmujemy w sposób stały. 

Jak leczyć trądzik u kobiety po 30tce?

Oprócz zaleczenia wyprysków u osób dorosłych mamy już często do czynienia z bliznami. W zależności od tego jak są głębokie oferujemy w klinice Mandala kilka terapii. Jedną z nich jest laseroterapia laserem frakcyjnym. Mamy też rediofrekwencję mikroigłową czy karboksyterapię. Każdy z tych zabiegów polega na mobilizacji skóry do przebudowy, co powoduje spłycanie blizn. Są też mniej inwazyjne, prostsze zabiegi jak peelingi np. trójchlorooctowy (peeling TCA). Najczęściej zabiegi są łączone, o czym decyduje lekarz na podstawie oceny zaawansowania zmian oraz postępów terapii. W zależności od głębokości zmian możemy się spodziewać poprawy od 50%-90% zniwelowania blizn.

Nie ma natomiast domowych terapii, które pozwolą pozbyć się blizn potrądzikowych samemu. 

Co z trądzikiem na innych częściach ciała niż twarz?

Trądzik zwykle kojarzy się ze zmianami na twarzy, ale wcale nie rzadkim problemem są zmiany tego typu, które pojawiają się na plecach czy pośladkach. Zwykle świadczą one o tym, że stan jest poważny i terapia stosowana miejscowo nie będzie wystarczająca. Wtedy lekarz ustala antybiotykoterapię lub leczenie pochodną witaminy A – izotretynoiną. Jeśli chodzi o okolice pośladków nie zawsze będzie to trądzik – należy zweryfikować czy nie mamy do czynienia np. z zapaleniem mieszków włosowych. 

Jak widać trądzik to całkiem złożony problem, który wymaga interwencji lekarza dermatologa. 

Jeżeli również trapi Cię ten problem lub masz blizny potrądzikowe – umów się na konsultację z naszym dermatologiem – dr Haną Köhncke lub dr Małgorzatą Czarniawską-Grzesińską. 

Pełen zapis spotkania z dr Haną Koncke >>