Korzystaj ze słońca z rozsądkiem nie tylko w letnie wakacje

Opalone ciało ciągle uważane jest za atrakcyjne. Aby nasza skóra przybrała upragniony złoty odcień bywa, że tracimy głowę i ignorujemy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania ze słońca. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez odpowiedniej ochrony naraża nas na poważne skutki, od oparzeń słonecznych po raka skóry. Bywa, że nabywamy też nieprzyjemną alergię na słońce lub trwałe przebarwienia

Promieniowanie UVB odpowiada za zmiany nowotworowe, zaś UVA wnikając głęboko do skóry właściwej sprawia, że nasza skóra się nie starzeje. Co ważne przed promieniowaniem UVA nie chronią nas nawet szyby np. w aucie, dlatego powinniśmy stosować filtry przeciwsłoneczne cały rok. Szczególnie ważna jest ochrona dzieci.

 

“Dzieci do 6 roku życia nie powinny się opalać. Musimy je bezwzględnie chronić, gdyż oparzenia odniesione w tak młodym wieku mogą się przyczynić do rozwoju czerniaka w przyszłości.” – przestrzega dr Hana Köhncke.

Nie oznacza to iż powinniśmy unikać słońca w ogóle – jest ono nam potrzebne – dzięki niemu wytwarzamy endorfiny – hormony szczęścia i syntetyzujemy witaminę D3. Kąpiel słoneczna łagodzi również bóle mięśni i objawy atopowego zapalenia skóry. Działa także profilaktycznie i leczniczo w wielu chorobach jak np. depresja czy łuszczyca skóry. Co ważne stosowanie kremów z filtrem nie powoduje ograniczenia pozytywnych skutków ekspozycji na słońce.

W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć zalecamy regularną aplikację kremu z filtrem. Miejsca najbardziej wrażliwe na promieniowanie to skóra twarzy i głowy, a także uszy, kark, plecy, dekolt i podbicia stóp. Powinniśmy także zrezygnować z ekspozycji na słońce w południe czyli między godziną 11 a 15, bo wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. 

Warto też starannie dobierać kosmetyki przeciwsłoneczne – powinny one chronić nas przed pełnym spektrum promieniowania i być fotostabilne, czyli nie ulegać rozkładowi pod wpływem słońca. Krem zabezpieczający powinien być stosowany na skórę 20 minut przed wyjściem na słońce. Aplikację należy powtarzać do 2 lub 3 godziny. Nakładanie kremu powinniśmy powtarzać np. po wyjściu z wody czy intensywnym spoceniu się. Najważniejsza jest ilość kremu, który powinniśmy zaaplikować. Dr Hana Köhncke zaleca zasadę dwóch palców “Dwie warstwy kremu nałożone na każdy z palców powinny wystarczyć nam na jedną okolicę ciała jak np. twarz, szyja, dekolt czy ramiona, przedramiona i dłonie.” 

Nie bez znaczenia jest faktor kremu oznaczany symbolem SPF oraz przed jakim promieniowaniem jesteśmy zabezpieczeni – najlepiej by krem zawierał informację, że posiada filtry UVA/UVB. Jeśli chodzi o faktor to minimalne zabezpieczenie na zimę to SPF 15, a latem SPF 50. Ważne jest też przechowywanie kremów. Trzymanie ich w wysokiej temperaturze powoduje, że tracą swoje właściwości zabezpieczające. Należy również zwrócić uwagę na typ kremu – są filtry chemiczne, mineralne i mieszane. 

Jeśli po lecie masz niepokojące zmiany na skórze jak przebarwienia czy nietypowe znamiona koniecznie zgłoś się do dermatologa lub w przypadku znamion także do onkologa. Niepokoić powinny zgrubienia, zaczerwieniania wokół znamion, swędzenie, krwawienie. Zmiany w obrębie znamienia, uzasadniające konieczność wizyty u onkologa określane są jako ABCD (lub ABCDE):

  • A – asymetria – zmiana kształtu znamienia z okrągłej na niesymetryczną
  • B – nieregularne brzegi 
  • C – kolor – przyciemnienie, rozjaśnienie, różne zabarwienia w obrębie tego samego znamienia
  • D – rozmiar, średnica znamienia – ocenie powinny być poddane wszelkie znamiona o wielkości powyżej 6 mm.
  • Czasami dodaje się też literkę E- jak ewolucja czyli zmiany.  

Podstawą profilaktyki zdrowej skóry, w tym przeciwnowotworowej jest omówiona przez nas ochrona przeciwsłoneczna, rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych, unikanie solariów oraz obserwacja swojej skóry i w razie potrzeby konsultacja z lekarzem specjalistą. Wcześnie dostrzeżone zmiany, nawet nowotworowe dają większe szanse na całkowite wyleczenie. 

Zapraszamy na konsultację do naszych dermatolożek – dr Hany Köhncke oraz dr Małgorzaty Czarniawskiej-Grzesińskiej. 

dr hana konckedr Małgorzata Czarniawska - Grzesińska

 

 

 

 

 

Materiał na podstawie programu MEDYCYNA I TY na kanale TVP3 z udziałem dr Hany Köhncke.

MEDYCYNA I TY 07.2020

MEDYCYNA I TY 08.2020