Utrata włosów okiem dermatologa

Wypadanie włosów jest elementem cyklu życia włosa. W normie mieści się utrata do ok. 150 włosów dziennie, lecz nie należy tej liczby przyjmować dosłownie, gdyż są dni kiedy wypadnie ich więcej lub mniej. Jednak gdy włosy wypadają “garściami” lub pojawiają się obszary na skórze głowy, gdzie przerzedzenia są wyraźnie widoczne lub po prostu pacjent czuje, że traci ich więcej niż zwykle należy zareagować i skonsultować problem z lekarzem. 

Co może być przyczyną przerzedzania włosów?

Możliwych przyczyn jest wiele i czasami odnalezienie czynnika sprawczego bywa długotrwałym trudnym procesem. Najczęstszym typem łysienia jest łysienie telogenowe powodowane przez choroby przebiegające z wysoką gorączka, operacje chirurgiczne, zmiany hormonalne, choroby przewlekłe czy silny stres jak np. utrata kogoś bliskiego, wypadek, utrata pracy. Wypadanie włosów występuje od 1-6 miesięcy po wystąpieniu czynnika sprawczego. Ten typ łysienia charakteryzuje się przerzedzeniem włosów na całej głowie. Zwykle sytuacja wraca do normy po ok. roku, ale lekarz dermatolog może pomóc przyspieszyć proces odrostu włosów i wykluczyć inne przyczyny.

Łysienie androgenowe to typ łysienia, który u mężczyzn charakteryzuje się przerzedzeniem i cofnięciem linii włosów w okolicy czołowej, skroniowej  i szczytu głowy. Natomiast u kobiet występuje tzw. objaw choinki czyli przerzedzenie włosów w okolicy czołowej, a mniejsze u szczytu głowy. W łysieniu androgenowym rolę odgrywają hormony androgenowe, które wpływają na miniaturyzację mieszka włosowego. Czynniki genetyczne również mają wpływ na rokowania zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

Choroby autoimmunologiczne mogą również powodować wypadanie włosów. Jedną z najczęstszych jest łysienie plackowate, którego mechanizm do dziś nie jest dobrze poznany. Wpływ na ten typ łysienia mogą mieć czynniki genetyczne, silny stres, które uruchamiają proces autoimmunologiczny. Najczęściej łysienie plackowate objawia się miejscami pozbawionymi włosów wielkości monety, nie tylko na skórze głowy ale też np.na brodzie. Może też spowodować wyłysienie na twarzy (brwi, rzęsy) jak i na całym ciele. Łysienie plackowate jest trudne w leczeniu, możemy stosować leczenie ogólne i miejscowe np. zastrzyki z sterydami miejscowo, mezoterapię, sterydy w postaci kremów, maści.

Im wcześniej zgłosisz się do dermatologa tym lepiej 

Nie wyczerpaliśmy tu listy różnych typów łysienia. Tym niemniej wczesna diagnoza jest kluczowa, ponieważ niektóre rodzaje wypadania włosów np. łysienie bliznowaciejące powodują nieodwracalne zmiany. Nie warto podejmować się też leczenia na własną rękę korzystając z nierzadko drogich terapii, których skuteczność jest wątpliwa i nie potwierdzona naukowo.

Aby w pełni wykorzystać wizytę u dermatologa i przyspieszyć proces ustalenia przyczyny, pacjent może pomóc odpowiednio przygotowując się na konsultację.

Wcześniej warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 • Czy w ostatnim czasie dotknęły nas poważne stresy lub znaczne zmiany w życiu,
 • Zrobić listę wszystkich leków, witamin i suplementów, które się przyjmuje,
 • Czy mamy inne problemy/choroby skóry.
 • Ustalić kiedy proces wypadania włosów się rozpoczął,
 • Czy wypadanie włosów jest procesem stałym czy zdarza się sporadyczne,
 • Czy są okresy kiedy wypadanie się nasila lub sytuacja się poprawia,
 • Czy wzrost włosów jest słabszy, włosy są łamliwe czy po prostu wypadają,
 • Czy w przeszłości pojawiał się podobny problem,
 • Czy ktoś z najbliższej rodziny doświadczył wypadania włosów w podobnym schemacie.

Należy się również spodziewać, że lekarz wykona lub zleci dodatkowe badania by postawić diagnozę i zaplanować właściwe leczenie. Po zebraniu wywiadu, dermatolog wykonuje dermatoskopię skóry głowy i włosów celem postawienia diagnozy. Czasami jest to jednak za mało i należy wykonać biopsję skóry głowy, czyli pobranie małego wycinka skóry głowy do badania mikroskopowego.

Po ustaleniu typu łysienia lekarz dermatolog ordynuje leczenie, miejscowe, a czasami ogólne. W zależności od typu łysienia miejscowo możemy stosować np. mezoterapię z leków sterydowych, osocze bogatopłytkowe, maści sterydowe, płyn z minoxidilem, a w ostateczności ratunkiem jest przeszczep włosów. Zatem jeśli stan Twoich włosów Cię niepokoi – niezwłocznie umów się na konsultację!

Zobacz wywiad z naszą dermatolog dr Haną Köhncke

Zobacz też przykłady metamorfozy naszych pacjentów! 


Profilaktyka 

Jest wiele rzeczy, które możesz robić by Twoje włosy były w najlepszej możliwej kondycji. Zwłaszcza jeśli zauważyłeś pierwsze symptomy problemów nie przyczyniaj się do pogorszenia ich stanu: 

 • Pielęgnuj włosy delikatnie by ich nie niszczyć. Używaj łagodnego szamponu dobranego do skóry głowy i włosów. Niektóre szampony mogą wysuszać włosy i skórę głowy.
 • Stosuj odżywki tylko wtedy kiedy włosy tego wymagają.
 • Nie doczepiaj włosów.
 • Nie farbuj włosów na własną rękę, nie prostuj lub zakręcaj chemicznie. Jeśli chcesz stosować takie zabiegi, znajdź salon, który specjalizuje się w tego typu usługach i zatrudnia profesjonalistów, którzy wiedzą, jak zbadać o skórę głowy i włosy, aby znaleźć produkt najbardziej odpowiedni dla Ciebie.
 • Ogranicz używanie lokówek i prostownic. Ogrzewają one włosy, co może je osłabiać lub nawet spalić.
 • Susząc włosy suszarką stosuj najniższe możliwe temperatury. Jeśli to możliwe, pozwól włosom wyschnąć naturalnie, zamiast używać suszarki. Zawijanie mokrych włosów ręcznikiem z mikrofibry przyspiesza ich suszenie.
 • Unikaj ciasno związanych fryzur jak kok, kucyk czy warkocze. Częste noszenie fryzury, która ciągnie za włosy, może powodować wypadanie włosów zwane łysieniem trakcyjnym.
 • Unikaj owijania włosów wokół palców lub pociągania za nie. Te nawyki mogą dodatkowo osłabić delikatne włosy.
 • Czesz włosy ostrożnie i tylko na tyle by ułożyć fryzurę.
 • Nie pal. Palenie zaostrza wypadanie włosów.
 • Zdrowo się odżywiaj dbając zwłaszcza o zawartość żelaza i białka w pokarmach oraz o odpowiednią ilość kalorii dziennie. Niedożywienie organizmu również może skutkować wypadaniem włosów.

Źródło: American Academy of Dermatology Association