Życie po liposukcji

Liposukcja to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Często decydują się na nią pacjenci, którym mimo diet i ćwiczeń nie udało się zrzucić zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że ingerencja chirurgiczna to nie koniec drogi do smukłej sylwetki, ale dopiero jej początek.

Pacjenci zastanawiają się, czy efekty zabiegu będą trwałe. Oczywiście, ale tylko pod warunkiem, że  niehigieniczny tryb życia oraz nieodpowiednia dieta ich nie zaprzepaszczą. Dlatego zarówno przed zabiegiem, jak i po nim należy porzucić złe nawyki żywieniowe i zadbać o zbilansowany jadłospis. W pierwszym etapie jego zadaniem jest przygotowanie organizmu do operacji, zwłaszcza dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, odpowiednie nawodnienie, utrzymanie równowagi elektrolitowej oraz poprawa krążenia w celu zminimalizowania ryzyka powstania siniaków. Dlatego dieta powinna być różnorodna i bogata w składniki odżywcze. 

Po zabiegu nadal należy zwracać szczególną uwagę na to, co i w jakich ilościach jemy. W pierwszych kilku tygodniach dieta powinna być zbilansowana, bogata w węglowodany złożone, białko, a więc przede wszystkim warzywa i owoce, chude białe mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe, wodę. Należy natomiast unikać węglowodanów prostych, zwłaszcza cukru i słodyczy, tłuszczów trans, soli, alkoholu, napojów słodzonych i z kofeiną, produktów wysoko przetworzonych, ale również białej mąki, tłustego mleka, serów, mięsa i masła,. Po siedmiu tygodniach specjalnej diety oraz zaleconych ćwiczeń można się już cieszyć nowym wyglądem. To z kolei powinien być impuls do stałej zmiany nawyków żywieniowych, a tym samym zadbania o swoje zdrowie i utrzymania balansu ducha i ciała. Tylko wówczas efekty liposukcji będą długotrwałe, a smukła sylwetka nie będzie jedyną korzyścią zabiegu.

Jeżeli planujesz zabieg liposukcji, skonsultuj się z naszym dietetykiem dr Angeliką Kargulewicz. Skomponowane przez nią menu przygotuje organizm do zabiegu, przyśpieszy proces rekonwalescencji, a w końcu pomoże utrzymać efekty operacji na długo.