Lubelskie Forum Chirurgii Piersi 2018
Coroczne sympozjum chirurgii estetycznej i rekonstrukcyjnej piersi dla lekarzy zajmujących się chirurgią piersi odbyło się tradycyjnie w Lublinie w dniach 15-16 czerwca 2018. Podobnie jak w poprzednich latach również i w tym dr Samir Ibrahim przygotował prelekcję. Tym razem jej tematem była gigantomastia i makromastia.
Są to schorzenia powodujące, że piersi stają się patologicznie duże w wyniku nadmiernego rozwoju gruczołu lub tkanki tłuszczowej, lub połączenie obu. Powodem takich zmian jest zwiększona wrażliwość na niektóre hormony, takie jak: żeńskie hormony płciowe, prolaktyna i czynniki wzrostu. Może wystąpić w obu piersiach (obustronnie) lub tylko w jednej piersi (jednostronnie).
Przyjmuje się, że o za dużych piersiach mówimy, gdy ich masa przekracza 3% całkowitej masy ciała (0,6 kilograma do 2,5 kilograma). Większość specjalistów określa makromastię w przypadku piersi o wadze ponad 1,5 kg każda. Niektóre źródła odróżniają makromiastię (grecki, makro: duży, mastos: pierś), gdzie nadmiar tkanki jest mniejszy niż 2,5 kg, oraz gigantomastię (grecki, gigantikos: olbrzymi), gdzie nadmierna tkanka jest większa niż 2,5 kg. Uciążliwości związane z takimi piersiami oraz dyskomfort w funkcjonowaniu w życiu codziennym są oczywiste.
Rozwiązaniem, a wręcz koniecznością jest mammoplastyka czy mammaplastyka. To zabieg zmniejszania piersi, podczas którego ma miejsce redukcja tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego oraz usunięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej. Krytycznym czynnikiem jest żywotność kompleksu brodawki-otoczki (NAC) oraz zapewnienie funkcjonalnej wrażliwości i zdolności laktacyjnej piersi. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dr Samir Ibrahim podzielił się z uczestnikami forum.