Zadbaj o swoje nowe włosy

Na naszym blogu oraz w magazynie Mandala Review wielokrotnie pisaliśmy na temat transplantacji włosów. To jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w naszej klinice. Nic dziwnego. Właściciel Mandala Beauty Clinic dr Samir Ibrahim jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów. Sam wykonuje przeszczepy (na swoim koncie ma już ponad 2000), a także szkoli młodsze pokolenie chirurgów plastycznych pracujących w klinice. Doświadczenie i precyzja lekarza mają bowiem ogromne znaczenie dla powodzenia zabiegu. Jednak nie tylko one. O sukcesie decyduje również właściwa pielęgnacja włosów tuż po przeszczepie oraz nawyki samych pacjentów.

Pierwszy tydzień po zabiegu

W pierwszej dobie po przeszczepie skórę głowy oczyszcza się za pomocą jałowych gazików i roztworu soli fizjologicznej. Opatrunek zdejmowany jest zazwyczaj na drugi dzień po zabiegu. Jeszcze przez parę dni może utrzymywać się obrzęk i zasinienie. Nie powinno to jednak  powstrzymywać pacjentów przed myciem głowy.

To zrozumiałe, że odczuwają oni lęk I boją się dotykać miejsca po przeszczepie. Należy jednak pamiętać, że prawidłowa codzienna higiena po zabiegu ma wpływ na jego końcowy rezultat. – mówi dr Samir

Dwa dni po zdjęciu opatrunku pacjent może, a nawet powinien, delikatnie umyć głowę wodą z szamponem dla dzieci. Włosów nadal jednak nie można wycierać ani czesać. W ten sposób należy pielęgnować głowę przez kolejnych 10 dni. Jeżeli pacjent odczuwa dyskomfort i boi się sam wykonywać czynności pielęgnacyjne, powinien poprosić o pomoc kogoś z bliskich lub skontaktować się z kliniką.

Drugi tydzień po zabiegu

Po 10 dniach głowę można już normalnie umyć pod prysznicem i wytrzeć. Przed myciem dobrze jest też nałożyć na skórę głowy oliwkę dla dzieci lub oliwę z oliwek (na około pół godziny). Warto też pamiętać, że podczas mycia krótkie włoski mogą wypadać – jest to naturalne zjawisko i nie należy się nim przejmować. Na ich miejscu wkrótce wyrosną nowe.

Trzeci tydzień po zabiegu

Po 14 dniach od zabiegu następuje zdjęcie szwów z tyłu głowy. Przez ten czas dobrze jest unikać kąpieli słonecznych, w słonej wodzie lub basenie. Do tego momentu skóra powinna się już zagoić i można zacząć spokojnie myśleć o zabiegach fryzjerskich. Oczywiście, najlepiej u sprawdzonego i doświadczonego fryzjera (aktualna lista salonów przeszkolonych przez naszych chirurgów w zakresie opieki nad pacjentami po przeszczepie jest dostępna w klinice). Dobry fryzjer na początku zadba on o kondycję włosów, a po paru miesiącach zaproponuje idealną fryzurę!

Trzy miesiące po operacji

Po około 12 tygodniach przeszczepione włosy zaczynają rosnąć. Na końcowe efekty zabiegu trzeba będzie jeszcze poczekać kilka miesięcy. O nowe włosy należy dbać przez cały czas. Nie wolno zapominać, że zabiegi takie jak suszenie, prostowanie, farbowanie, ciasne upinanie źle wpływa na ich kondycję. Nie bez znaczenia jest również styl życia, jaki prowadzimy: używki, nieodpowiednia dieta. Przeszczep włosów może stać się znakomitym pretekstem do zadbania nie tylko o swój wygląd, lecz także o zdrowie.