Partnerzy Mandali – BODYWORK®

W tym ostatnim numerze Mandala Review wiele miejsca poświęcamy balansowi ducha i ciała. Jednym ze sposobów na jego utrzymanie jest oczywiście sport. Potwierdza to wielu pacjentów, przyjaciół oraz współpracowników naszej kliniki. Tym bardziej cieszymy się, że do grona partnerów Mandali dołączyło poznańskie Centrum Ruchu i Terapii BODYWORK®. O jego początkach oraz misji porozmawiamy z Pawłem Krótkim – założycielem i współwłaścicielem BODYWORK®, ekspertem ruchu, trenerem personalnym, fizjoterapeutą.

Jak powstało BODYWORK®? Czyja to była idea i jak się zrodziła?

Pierwsza myśl o BODYWORK® pojawiła się już w 2006 roku, jako studencka inicjatywa w ramach koła naukowego fizjoterapii przy AWF w Poznaniu. Już w czasach studenckich interesowałem się funkcjonalnym podejściem do ruchu, o którym mało kto mówił. Cały świat fizjoterapii skoncentrowany był wokół technik manualnych, a trening siłowy wokół izolowanych ćwiczeń jednostawowych.

W trakcie studiów rozpocząłem pracę jako trener i zderzyłem się ze światem fitness. Z czasem pojawiły się warunki do stworzenia własnego miejsca, które stało się jedną z pierwszych w Polsce „siłowni bez maszyn”. W naszym Centrum postrzegamy ciało jako najbardziej doskonałą maszynę treningową. Ktoś, kto cały dzień siedzi za biurkiem w swojej pracy, przychodząc do BODYWORK®, nie siedzi dalej na sztucznych maszynach, lecz rozwija swój nieograniczony potencjał ruchowy poprzez naturalny ruch. Naszą główną misją jest promowanie właśnie takiego naturalnego sposobu ćwiczeń, które są zgodne z naszym stylem życia, biologią, rozwojem fizycznym i zdrowiem.

Proszę nam opowiedzieć więcej o filozofii BODYWORK®.

BODYWORK® to przede wszystkim ruch, którego nauczamy w otwartej przestrzeni. Nasza filozofia pracy zorganizowana jest wokół trzech specjalizacji ruchowych tj. treningu medycznego, funkcjonalnego i motorycznego.

  • Ćwiczenia medyczne korygują postawę, zmniejszają dyskomfort i ból np. pleców.
  • Ćwiczenia funkcjonalne to proces polegający na wzmocnieniu sprawności fizycznej i bardzo często – metamorfozie ciała.
  • Motoryka to zintegrowane podejście do pracy ze sportowcami, dzięki któremu stają się oni silniejsi, szybsi, zwinniejsi i bardziej wydajni.

W pracy z naszymi podopiecznymi opieramy się głównie na edukacji. Oznacza to, że ktoś, kto rozpoczyna współpracę z nami, zobligowany jest do samodzielnej pracy na co dzień w domu.

Jak wygląda pierwsze spotkanie z trenerem?

Kondycja ciała jest nierozerwalnie połączona z samopoczuciem. Dlatego każdego z naszych nowych klientów zapraszamy w pierwszej kolejności na wywiad i ocenę funkcjonalną opartą na wszechstronnym obrazowaniu ruchowym. Do tego celu stosuje się szereg ćwiczeń, które testują najważniejsze wzorce ruchowe tj. chód, przysiad, stabilność pleców czy funkcje motoryczne – istotne z punktu widzenia sportu. Ważny jest także poziom stresu, ponieważ ogromna liczba dysfunkcji i chorób ma współcześnie podłoże kumulacyjne. Wstępne badanie ukazuje czy nasz klient reguluje stres w rytmie dobowym, czy znajduje się na granicy adaptacyjnego załamania, np. kontuzji lub psychicznego wyczerpania.

Na podstawie tych wniosków wprowadzamy odpowiednie działania korekcyjne i programujemy ćwiczenia w taki sposób, by wspierały potencjał przystosowawczy organizmu, a nie były kolejną dawką niepotrzebnego stresu, jak to dzieje się w przypadku wielu treningów fitnessowych czy crossfitowych. Wstępne badanie jest niezbędne, by w ogóle zacząć planowanie dalszego treningu.

Jak zacząć regularne treningi?

Od siebie (śmiech). Należy chcieć coś zmienić i znaleźć w sobie siłę, która jest przecież główną cechą treningu fizycznego. To ważne, ponieważ bez silnej motywacji nie uda się osiągnąć celów długofalowych. Jeśli robimy to dla kogoś, kto nas zmusza do zmiany, to będzie podwójna klapa – treningowa i osobista. Należy zdawać sobie sprawę, że rozwój ruchowy jest kwestią zdrowia, a zdrowie to przecież nasza odpowiedzialność!

Co wyróżnia BODYWORK®?

Nasz system realizuje dwa główne zadania. W pierwszej kolejności uczymy prawidłowych wzorców ruchowych. Następnie wzmacniamy je przez trening siłowy, lecz nie zapominając o elastyczności. Ona bowiem jest matką wszystkich ruchów atletycznych, do których zdolne jest ludzkie ciało. Elastyczność to także zdrowie powięzi, która przekłada się na prewencję urazów, czyli wysoką odporność na stres.

Co nas wyróżnia? Komplementarny system pracy z ciałem, który w rzeczywistości jest zintegrowanym i wielofunkcyjnym warsztatem. Oznacza to, że nie wpadamy w ekstrema jednej metody, lecz środki treningowe dostosowujemy do indywidualnych potrzeb naszych klientów.

Hasło przewodnie Mandali to balans ducha i ciała. Jaka jest Wasza recepta?

W BODYWORK® punktem centralnym jest ruch, który prowadzi do równowagi ciała i ducha oraz wspiera sprawność i zdrowie. Centralne umiejscowienie ruchu ma również sens biologiczny, ponieważ to właśnie ruch jest największą siłą leczniczą ludzkiego ciała oraz przyczyną wszelkiego wzrostu.

W świecie, który zmusza nas do prężenia swoich zwojów mózgowych w pracy za biurkiem, warto po prostu znaleźć chwilę, by nasze mięśnie przepompowały odrobinę krwi i endorfin. Jeśli dodatkowo pokierujemy ruchem w sposób odpowiedni dla naszej anatomii i naszego unikalnego sposobu poruszania się, zapewnimy sobie stabilność nie tylko na poziomie ciała, stawów czy powięzi, lecz także stabilność w uważności i subiektywnym poczuciu szczęścia, akceptacji i pogody ducha.

Dziękujemy!