Wywiad z dr Haną Köhncke

Dr Hana Köhncke niedawno dołączyła do Zespołu Mandala Beauty Clinic – zadaliśmy jej kilka pytań by przybliżyć naszym pacjentom i czytelnikom jej sylwetkę. I już zapraszamy do zapisów na wizytę!

Mandala Beauty Clinic: Dlaczego wybrała Pani właśnie dermatologię?

dr Hana Köhncke: Dermatologia to bardzo szeroka specjalizacja medyczna. Zajmuje się największym narządem ludzkim, jakim jest skóra. Daje ogromne możliwości rozwoju. W jej skład wchodzi m.in dermatochirurgia, trychologia, dermatoskopia, psychodermatologia, wenerologia oraz popularna obecnie dermatologia estetyczna. Spełniam się zwłaszcza w zabiegach przeszczepu włosów, które łączą dermatologię z trychologią i chirurgią.

MBC: Co jest największą zmianą w ostatnich latach w tej dziedzinie medycyny?

HK: Największą zmianą w ostatnich latach jest rozwój dermatoskopii, czyli badania zmian skórnych oraz rozwój sprzętu medycznego stosowanego w dermatologii. Pojawiło się też mnóstwo nowych leków ukierunkowanych na leczenie konkretnych schorzeń skórnych. W ciągu ostatnich 10 lat dermatologia bardzo rozwinęła się, a zwłaszcza stosowany przez specjalistów sprzęt medyczny oraz oprogramowanie wspomagające np. ocenę zmian skórnych.

MBC: A czy któryś z pacjentów szczególnie zapadł Pani w pamięć?

Tak, zgłosiła się kiedyś do gabinetu 25-letnia kobieta z bardzo gęstymi kręconymi włosami na głowie z prośbą o przeszczep włosów. W trakcie wywiadu okazało się, że pacjentka od 11 roku życia cierpi na trichotillomanię, czyli niepohamowane wyrywanie włosów. Choroba ta wynika najczęściej z dużego stresu. Sposobem na jego rozładowanie jest właśnie wyrywanie włosów.

Pacjentka była leczona psychiatrycznie z powodzeniem przez ostatnie 5 lat i otrzymała zgodę od lekarza na przeszczep. Kobieta nauczyła się przez lata perfekcyjnie maskować brak włosów na szczycie głowy. Podczas badania trichoskopowego stwierdziłam w tym miejscu tylko pojedyncze mieszki włosowe. Pacjentkę zakwalifikowano do transplantacji włosów. Przeszczepiono 1000 graftów z bardzo dobrym efektem. Pacjentka do dnia dzisiejszego jest pod opieką psychiatry i jak sama mówi „z trichotillomanią trzeba walczyć całe życie”.

MBC: Jakie są Pani zawodowe marzenia, cele?

HK: Moim celem zawodowym jest doskonalenie się w przeszczepach włosów wykonywanych metodą FUE, aby maksymalnie poprawić komfort życia naszych pacjentów.

MBC: A jaki jest Pani sposób na łapanie balansu?

HK: Moim sposobem na łapanie balansu jest poza pracą w szpitalu praca w Mandala Beauty Clinic oraz prywatnie – spędzanie czasu wolnego wspólnie z rodziną. Bardzo lubię również gotować i piec ciasta 🙂

MBC: Dziękujemy!

 

Jeśli uważasz, że potrzebujesz konsultacji dermatologicznej, nie czekaj!
Umów się na konsultację z naszą specjalistką.

 

lek med. Hana Köhncke – absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Studiów Podyplomowych dla Koordynatorów Transplantacyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestniczka staży zagranicznych m.in. w HTS Clinic w Brukseli, Clinica dr Romulo Mene w Rio de Janeiro oraz kursów, takich jak Dermoscopy Excellence Rome, World Live Surgery Workshop FUE Immersion Polanica Zdrój, Facial Anatomy Cadaver Training by Allergan Medical Institute, Galderma Anatomy Masterclass in Aesthetic Medicine, Holly Master Class.