Mezoterapia – sposób na piękne włosy

Mezoterapia to popularny zabieg polegający na wstrzykiwaniu śródskórnie różnego rodzaju substancji odżywczych, farmakologicznych lub krwiopochodnych. Może być stosowany zarówno w terapii skóry, jak i włosów.W mezoterapii skóry głowy stosuje się różne preparaty zawierające: krzemionkę organiczną, witaminę B, biotynę, oligoelementy z cynkiem. Ich zadaniem, poza regeneracją tkanki łącznej, jest również działanie przeciwzapalne i przeciwłojotokowe. Natomiast u osób z problemami łysienia, wypadania lub złej kondycji włosów zaleca się mezoterapię osoczem bogatopłytkowym, czyli materiałem stworzonym na bazie własnej krwi pacjenta.

Osocze to główny składnik krwi, w którym zawieszone są leukocyty, erytrocyty, trombocyty oraz inne ważne składniki: białka, tłuszcze, hormony, enzymy, przeciwciała, witaminy, sole mineralne, cukry. Na jego bazie tworzone jest osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet-rich plasma, w skrócie PRP), zawierające zwiększoną ilość płytek krwi, a tym samym czynników wzrostu, biorących udział w procesach regeneracyjnych organizmu. W trakcie zabiegu osocze bogatopłytkowe jest podawane bezpośrednio w głębokie warstwy skóry głowy. Pobudza procesy regeneracji tkanek oraz stymuluje tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Po kilku tygodniach można zaobserwować efekty: włosy są odżywione, stają się grubsze, szybciej odrastają, wypadanie zostaje zredukowane, a w niektórych przypadkach nawet zatrzymane. Zabieg ten może być stosowany w terapii łysienia spowodowanego różnymi czynnikami: złą dietą, ciążą i laktacją, stresem, a nawet chorobami.

Mezoterapię PRP przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Najpierw przygotowane jest osocze bogatopłytkowe. Lekarz pobiera krew żylną (ok. 20-40 ml), która następnie zostaje odwirowana, w wyniku czego zmniejsza się liczba erytrocytów i leukocytów, a zwiększa płytek krwi. Powstały w ten sposób koncentrat zostaje użyty do ostrzykiwania skóry głowy. Ryzyko zarażenia wirusami czy reakcji alergicznych zostaje zminimalizowane do zera, dzięki zastosowaniu własnego „materiału” pacjenta. Jest to więc zabieg w pełni bezpieczny (oczywiście pod warunkiem, że wykonuje go doświadczony lekarz).

Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie trzech zabiegów raz na kwartał, chociaż ilość ta zależy od stanu wyjściowego włosów. Dlatego w przypadku zaobserwowania ich wzmożonego wypadania należy udać się do dermatologa, a najlepiej od razu do specjalisty chirurgii odtwórczej włosów. Znajdziecie ich np. w Mandala Beauty Clinic.