Czy zakrzepica żylna i żylaki to ta sama choroba?

Dr Wojciech Turkiewicz, specjalista chorób żylnych w Mandala Beauty Clinic wyjaśnia na czym polega zakrzepica. Ta choroba często mylona jest z żylakami, a nie są to schorzenia tożsame.

Często pacjenci mylą przewlekłą chorobę żylną objawiającą się żylakami z zakrzepicą. Nie są to choroby te same choroby. Żylaki są dość pospolitym schorzeniem, natomiast zakrzepica jest poważniejsza i nie można jej bagatelizować. Żylak nie jest synonimem zakrzepu, jednak mocno rozwinięta przewlekła choroba żylna z rozwiniętymi żylakami może sprzyjać zmianom zakrzepowym.

Zakrzepicę można leczyć. Zbagatelizowana może wiązać się z poważnymi powikłaniami jak zatorowość płucna, która może być nawet śmiertelna.

Najczęstsze objawy zakrzepicy to wzmożone ucieplenie w miejscu zakrzepu, opuchlizna łydki lub uda, bolesność obrzęku.

Są także sytuacje jak w przypadku urazów czy operacji kiedy warto wdrożyć leczenie profilaktyczne zakrzepicy. Czasami zalecane są także ćwiczenia, które minimalizują ryzyko wystąpienia zakrzepów.

Więcej o objawach, diagnostyce i leczeniu zakrzepicy dr Turkiewicz wyjaśnia w naszym video na kanale YouTube kliniki, zapraszając jednocześnie na konsultacje w celu diagnozy stanu konkretnego pacjenta.