„Pieprzyki” – czy należy się ich obawiać i jak z nimi postępować?

Czym są tzw. „pieprzyki” i czy są groźne dla naszego zdrowia? Dermatolog Mandala Beauty Clinic dr Hana Köhncke wyjaśnia co nas powinno zaniepokoić i kiedy naszą skórą powinien zbadać dermatolog, by w porę wyłapać zmiany, które mogą przekształcić się w nowotwór skóry.

Znamiona skórne potocznie zwane „pieprzykami” posiada każdy, również dzieci. Są to nieprawidłowości w tkance skórnej, które pojawiają się w ciągu całego życia. Zwykle nie mają charakteru nowotworowego, mają różne kolory, rozmiary i kształty, mogą występować także na owłosionej skórze lub w okolicach paznokci. Z czasem mogą też się zmieniać.

Są raczej nie groźne, ale warto co jakiś czas pojawiać się u dermatologa celem kontroli skóry. Lekarz ogląda na takiej wizycie ciało i ocenia czy któraś ze zmian może być groźna i mutować. Najlepiej zrobić taki przegląd kilka tygodni po wakacjach, gdy skóra traci opaleniznę. Najbardziej niepokojące są nagłe zmiany wyglądu takiego „pieprzyka”. Wtedy lekarz może zadecydować o wycięciu tej zmiany i przebadaniu histopatologicznym czyli mikroskopowym tkanki. Wczesne wychwycenie niepokojącej zmiany daje szanse na całkowite wyleczenie raka skóry.

Więcej o badaniu „pieprzyków” opowiada nasza dermatolog w video poświęconym tej tematyce!