Czy kosmetyki są bezpieczne?

W pogoni za młodym i zdrowym wyglądem sięgamy po liczne, coraz to nowsze kosmetyki do pielęgnacji skóry i włosów. Bywa, że stosujemy do kilkunastu różnych kosmetyków dziennie. Warto sobie zadać pytanie czy preparaty, które wybieramy są bezpieczne dla naszego zdrowia. 

“Wszystko co nakładamy na naszą skórę, a jest ona największym narządem naszego działa, ulega wchłanianiu” – przypomina dr Hana Köhncke, dermatolog w Mandala Beauty Clinic. 

Należy sprawdzać źródła pochodzenia substancji, którymi systmatycznie pielęgnujemy ciało. Rynki, które nie mają rygorystycznych certyfikatów, dopuszczają do obrotu kosmetyki, które mają niejasny skład lub substancje zakazane np. w Unii Europejskiej. Część substancji niekorzystnych dla zdrowia jest dopuszczona, ale w ograniczonym zakresie jeśli chodzi o stężenie lub typ produktu – należą do nich:

  • konserwanty,
  • parabeny, 
  • ftalany
  • aluminum,
  • silikony,
  • talk, 
  • barwniki,
  • filtry UV
  • dioksyny, 
  • metale ciężkie. 

Przyswajane przez nasz organizm związki, nawet dopuszczalne, nie zawsze mają pozytywny i pożądany przez nas wpływ na organizm. Wiele kosmetyków zawiera toksyny, alergeny, konserwanty, które mogą prowadzić do podrażnień, uczuleń, stanów zapalnych czy poważniejszych zaburzeń jak np. zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, zaburzenia tarczycy, przedwczesne pokwitanie, otyłość, nowotwory czy bezpłodność. 

Przeciętny kosmetyk zawiera od kilku do kilkudziesięciu składników, stosując kilka kosmetyków dziennie dawkujemy sobie ok. 500 składników chemicznych, które wnikają do naszego ciała i reagują z komórkami organizmu. Lata stosowania kosmetyków np. zawierających parabeny może prowadzić do nowotworzenia komórek. Dodatkowo nie prowadzi się badań działania substancji, wchodzących w skład kosmetyków, w róznych konfiguracjach – a jest ich praktycznie niesończona liczba. Eksperci przestrzegają też przed praktyką stosowania chemii kosmetycznej w sposób inny niż sugeruje producent lub stosowania mieszanek wykonywanych na własną rękę. Narażamy się wtedy na reakcje, które nie podlegały badaniom – dany preparat może np. znacznie zwiększyć swoją toksyczność. Na działanie kosmetyków wpływa również to w jaki sposób je przechowywujemy oraz czy stosujemy kosmetyki przeterminowane. 

“Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na kosmetyki dla dzieci. Takim przykładem jest talk, który potrafi mieć bardzo szkodliwy skład” – przestrzega dr Hana Köhncke. 

W ostatnich latach zwiększyła się liczba osób cierpiących na podrażnienia i alergie wywołane kosmetykami. Części negatywnych skutków błędnej pielęgnacji skóry nie jesteśmy w stanie zaobserować od razu – nowotwory pojawiają się dopiero po latach stosowania kancerogennych substancji. Dlatego warto zwracać uwagę na składy i pochodzenie tego, co aplikujemy na swoje ciało. Jeśli zaś nie czujemy się w tym temacie pewnie lub mamy skórę z problemami – warto skonsultować codzienną pielęgnację z dermatologiem, który doradzi właściwe dla naszego typu skóry oraz bezpieczne preparaty. 

Zapraszamy na konsultację do dr Hany Köhncke

oraz do obejrzenia odcinka programu MEDYCYNA i TY z jej udziałem

Online https://poznan.tvp.pl/59627607/14042022