Włos pod lupą, dieta pod kontrolą

Jesteśmy tym, co jemy – to powiedzenie nigdy nie było bardziej aktualne. Według badań złe odżywianie w ponad 40% wpływa na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego. Obecnie uważa się też, że dieta może mieć wpływ na rozwój nowotworów. Dlatego coraz większe znaczenie dla naszego zdrowia i życia ma odpowiedni jadłospis.

„Dopasowanie indywidualnej diety nie jest aż tak trudne, gdy wiemy, czego i w jakich ilościach potrzebuje nasz organizm. I to najlepiej w nim szukać indywidualnej odpowiedzi!” – odpowiada nasz specjalista dietetyk, Angelika Kargulewicz. – „Pomocna jest tu analiza pierwiastkowa tkanki włosa. Ta bezbolesna metoda diagnostyczna pozwala na określenie stanu mineralnego naszego ustroju. Badania krwi dają odpowiedzi krótkoterminowe, ponieważ jej skład zmienia się nieustannie. W tkance włosa gromadzone są natomiast informacje długookresowego stanu narządów wewnętrznych”.

Analiza tkanki włosa to przede wszystkim sprecyzowanie stężenia, przemian czy niedoborów pierwiastków w organizmie (m.in. wapnia, potasu, magnezu, żelaza). Zaburzenia w poziomie tych minerałów skutkują problemami układu pokarmowego, krążenia czy immunologicznego, stąd tak ważne jest dostarczanie ich w odpowiednich ilościach. Badanie włosa jest indywidualnym wskaźnikiem, który ułatwia dietetykowi ustalenie optymalnego planu posiłków dla danego pacjenta. Metoda nie tylko wspomaga codzienne odżywianie i zrozumienie swoich potrzeb, szczególnie u osób otyłych, ale również wskazuje na tendencje do powstawania zaburzeń fizjologicznych.

Stres, pośpiech, złe nawyki żywieniowe, zanieczyszczenia środowiska to czynniki powodujące zachwianie równowagi mikroelementów w organizmie. Warto więc zadbać o szczegółowy jadłospis, który polepszy naszą kondycję i jakość życia już teraz, a to zaowocuje z pewnością dobrą formą w przyszłości.