Śniadanie – na dobry początek dnia

O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, słyszymy od dziecka. Tę starą prawdę powtarzają wszyscy dookoła. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że istotne jest przede wszystkim to, co spożywamy, w jakich ilościach i o jakiej porze.

Podczas snu nasz organizm zwalnia metabolizm, dlatego tak ważne jest, aby w ciągu maksymalnie dwóch godzin po przebudzeniu (a według niektórych źródeł tylko w ciągu 30 minut!) dostarczyć mu substancji odżywczych. Dzięki temu zapewnimy mu energię na cały dzień, a głód zostanie zaspokojony na długo i nie będziemy musieli podjadać.

Prawidłowo skomponowane śniadanie zawiera produkty bogate w białko, błonnik, węglowodany złożone, witaminy i sole mineralne. Posiłek powinien być urozmaicony i w zależności od naszych upodobań i diety składać się z niżej wymienionych produktów.

1. Warzywa i owoce: różnorodne, najlepiej sezonowe. Są źródłem witamin i soli mineralnych, niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Według najnowszych zaleceń stanowią podstawę piramidy żywieniowej. Powinno się je spożywać kilka razy dziennie, w proporcji ¾ warzyw i ¼ owoców.

2. Jajka, sery, chude mięso oraz warzywa strączkowe zawierające między innymi białko – podstawowy składnik odżywczy, budulcowy, przyśpieszający metabolizm. Śniadanie powinno być wysokobiałkowe, również w przypadku diety redukcyjnej.

3. Tłuszcze: masło, oleje, najlepiej te bogate w kwasy omega (np. oliwa z oliwek, olej lniany), które wpływają pozytywnie na pracę naszego mózgu oraz koncentrację, co jest szczególnie ważne rano, gdy idziemy do szkoły lub pracy.

4. Produkty zbożowe: naturalne płatki zbożowe, np. owsiane lub jaglane, kasze, pieczywo pełnoziarniste, które dzięki dużej zawartości węglowodanów złożonych dostarczają energię na cały dzień. Ponadto są źródłem witamin i błonnika, regulującego pracę jelit.

5. Woda, domowe soki i koktajle warzywno-owocowe oraz herbata (zielona lub biała), o której już pisaliśmy na naszym blogu.

Jeszcze łatwiej wymienić produkty, których powinniśmy unikać, a które niestety są niezwykle popularne na naszych stołach. Na czarnej liście znajdują się:

1. Słodycze (pączki, drożdżówki) zawierające węglowodany proste, które co prawda dostarczają nam energii, ale na krótko. Poza tym do ich produkcji używa się konserwantów i spulchniaczy, nie będących obojętnymi dla naszego zdrowia i samopoczucia.

2. Wędliny, parówki i inne produkty wysoko przetworzone, które nie tylko zawierają dużo soli, lecz także innych szkodliwych substancji chemicznych, uznanych za rakotwórcze.

3. Gotowe płatki śniadaniowe, słodkie jogurty – co prawda reklamowane są jako zdrowe, ale daleko im do pełnowartościowego posiłku. Zawierają mnóstwo cukru lub słodzików, sztucznych aromatów i barwników, zagęszczaczy. Lepiej je zastąpić wspomnianymi wcześniej naturalnymi płatkami lub jogurtem naturalnym z dodatkiem owoców.

4. Białe pieczywo to puste kalorie, może i na chwilę zaspokoi głód, ale na pewno nie dostarczy organizmowi niezbędnych, zwłaszcza rano, substancji odżywczych.

5. Kawa ˜– większość z nas nie potrafi jej sobie odmówić, ale należy pamiętać, aby nie spożywać jej na czczo. Dzień lepiej zacząć od szklanki wody z cytryną, a z ulubioną małą czarną lub caffe latte zaczekać do drugiego śniadania.

Wiemy już co powinniśmy jeść, a czego unikać, pytanie jeszcze o ilość. Okazuje się, że pod względem kaloryczności śniadanie jest po obiedzie drugim posiłkiem, który dostarcza nam najwięcej energii, dlatego rano nie trzeba sobie niczego odmawiać. Co ciekawe, im wcześniej je spożywamy, tym może być ono bardziej obfite. Oczywiście pod warunkiem, że wybieramy wartościowe składniki. A jeżeli nie potrafimy sobie wyobrazić poranka bez croissanta, to zachowajmy umiar i delektujmy się nim raz na jakiś czas. W końcu najważniejsza jest harmonia i nasze dobre samopoczucie.

 

dr Angelika KargulewiczZapytaj o dietę najlepszą dla Ciebie – umów się na konsultację z naszą dietetyk dr Angeliką Kargulewicz