Na wiosnę robimy porządki i… zamykamy naczynka!

Tak zwane „pajączki” to jeden z najczęściej spotykanych problemów skóry, który dotyka osoby w różnym wieku. W przeciwieństwie do trądziku, zazwyczaj ustępującego samoistnie, popękane naczynka na twarzy same się nie zregenerują. Na szczęście możemy im pomóc.


Reklamowane w telewziji cudowne kremy do cery naczynkowej nie zawsze są skutecznym rozwiązaniem. Co prawda uszczelniają naczynia krwionośne, ale bardziej zapobiegają, niż leczą widoczne już na twarzy zmiany. Pojedyncze drobne pajączki można ukryć pod makijażem, jednak z upływem czasu ich liczba się zwiększa i należy pomyśleć nad zabiegiem dającym trwałe efekty. Jednym z nich jest elektrokoagulacja, oferowana również w Mandala Beauty Clinic.
Metoda elektrokoagulacji wykorzystuje działanie prądu elektrycznego zmiennego o dużej częstotliwości. Impuls prądu wysyłany przez elektrodę powoduje ścięcie białka w naczynku, a tym samym jego zamknięcie i uszczelnienie. Zabieg jest krótki (od 15 do 20 minut), bezpieczny, nie wymaga znieczulenia. Po zabiegu występuje rumień, który najczęściej znika po jednym dniu, maksymalnie w ciągu trzech. W czasie rekonwalescencji należy unikać nagłych zmian temperatur, dlatego najlepiej wykonywać go właśnie wiosną lub jesienią. Istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu, na przykład cukrzyca, nowotwory, ciąża, zaburzenia krążenia, wszczepiony rozrusznik serca. Wszystkie zostaną omówione w trakcie konsultacji z lekarzem. Dlatego zabiegi medycyny estetycznej dobrze wykonywać w profesjonalnym gabinecie lub klinice.
Osoby z cerą naczynkową powinny szczególnie dbać o swoją cerę nie tylko po zabiegu, ale na co dzień: unikać gwałtownych zmian temperatur, w tym sauny czy solarium, chronić skórę przed mrozem i słońcem. Warto stosować profesjonalne kosmetyki z filtrem UV, na przykład marki Obagi. Przede wszystkim należy jednak zdiagnozować przyczynę problemu. Mogą to być choroby układu krążenia lub zmiany hormonalne, np. w okresie okołomenopauzalnym. Dlatego nie wolno bagatelizować dolegliwości i sygnałów, które wysyła nam nasz organizm. Warto też zadbać o codzienną dawkę witamin, zwłaszcza C i PP, które wzmacniają naczynia krwionośne.
Po raz kolejny okazuje się, że kluczem do piękna jest harmonia, a wszystkie zabiegi upiększające powinny być uzupełnione właściwą codzienną pielęgnacją, pełnowartościową dietą i troską o własne zdrowie.