Kiedy „profesjonalnie” znaczy „interdyscyplinarnie” – o zaletach interdyscyplinarnego podejścia w Mandala Beauty Clinic

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstają innowacje?

Minęły już czasy samotnych naukowców, pojedynczych jednostek, które w przebłysku geniuszu dokonywały przełomowych (jak na ówczesne czasy) odkryć w swoich pracowniach. Obecnie wiele wynalazków i technologii nie powstałoby, gdyby nie interdyscyplinarne podejście – czyli takie, w którym granice między dziedzinami nauki nie są już, na szczęście, sztywno określone. Przeciwnie – obecnie standardem jest zapraszanie do zespołów badawczych specjalistów z różnych dziedzin, licząc na to, że ich wkład pomoże spojrzeć na problem z nowej perspektywy, dojść do nowych wniosków oraz stworzyć nowe wynalazki.
Słowem, za sukces odpowiada sztab wykwalifikowanych ludzi, z których każdy wykazuje się innymi umiejętnościami, cechami charakteru, doświadczeniem i wiedzą. Każdy element układanki jest ważny – kiedy go brakuje, chwieje się cała konstrukcja.


Takie podejście spotykamy o wiele częściej niż nam się wydaje, a dziedzinami z definicji interdyscyplinarnymi są medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna. W końcu praktyczna znajomość zagadnień laryngologii podczas operacji nosa, to jedno, ale chirurg plastyczny powinien też cechować się zmysłem estetycznym i wyczuciem proporcji. Trudno też wyobrazić sobie jakikolwiek zabieg wymagający znieczulenia, bez zaangażowania anestezjologa.

Laryngologia, ortopedia, ortodoncja, dermatologia, a także onkologia – wszystkie te specjalizacje łączą się w sposób naturalny z chirurgią plastyczną. Tym, co odróżnia chirurga plastycznego od chirurga ogólnego, jest nacisk na aspekt estetyczny, ale nie zmienia to faktu, że nadrzędnym celem lekarza jest zawsze bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta – zagwarantowane przez swobodny dostęp do wiedzy naukowej i najnowszych technik, jak również monitorowanie oraz ulepszanie procedur.

W klinice Mandala od początku istnienia szczycimy się holistycznym podejściem, nie tylko postrzegając pacjenta jako nierozerwalną całość duszy i ciała, ale także opierając się na ścisłej współpracy wielu specjalistów w swoich dziedzinach. Nasz zespół, przez lata, tworzyliśmy w taki sposób, aby pacjent, który trafia pod naszą opiekę, miał pewność, że zajmiemy się nim w sposób kompleksowy i bezpieczny.

Na własnym przykładzie możemy potwierdzić, że kombinacja wiedzy, znajomości zaawansowanych technik i dostrzegania indywidualnych potrzeb jest fundamentem, na którym opiera się zaufanie naszych stałych pacjentów do #MandalaTeam. Nierzadko towarzyszymy Wam przez wiele lat, wspólnie stawiając czoła problemom estetycznym pojawiającym się wraz z wiekiem. Powracający pacjenci są dla nas największą nagrodą i jednocześnie najlepszym potwierdzeniem skuteczności transdyscyplinarnego stanowiska.

Wiemy już, czym jest interdyscyplinarne podejście w medycynie estetycznej – czas pokazać, jak wygląda jego zastosowanie w praktyce. Najlepiej zrobimy to na przykładzie międzydyscyplinarnych duetów profesjonalistów z Mandala Beauty Clinic, z którymi zapoznamy się w dalszej części artykułu.

Kolaboracja przede wszystkim – interdyscyplinarny zespół Mandala Beauty Clinic

W klinice Mandala, na co dzień, współpracuje ze sobą szereg specjalistów. Do stałej dyspozycji pacjenta pozostają: zespół chirurgów plastyków (dr Samir Ibrahim, dr Andrzej Bielecki, dr Maciej Kuczyński), chirurgów ogólnych (dr Jacek Waligóra i dr Wojciech Turkiewicz), chirurgów szczękowych (dr Doni Mikołaj Allecou i dr Maciej Okła), specjalistki z dziedziny dermatologii (dr Hana Kohncke i dr Małgorzata Czarniawska-Grzesińska) oraz anestezjolog (dr Wojciech Chwastek) i dietetyk (dr Angelika Kargulewicz). Współpracuje z nami również wspaniały specjalista ginekologii, w tym estetycznej – prof. Dariusz Szpurek oraz neurochirurg – dr Bartosz Sokół i ortopeda – dr Adam Waluch.

Jak działa #MandalaTeam w praktyce?
To nie przypadek, że personel Mandali zasila aż trzech wszechstronnych chirurgów plastyków. Zarówno doktor Ibrahim, jak i doktorzy Bielecki oraz Kuczyński nie dość, że biegle poruszają się po wspólnym obszarze chirurgii plastycznej, wspierając się doświadczeniem zawodowym, to dodatkowo wypracowali również swoje własne techniki. Trzech specjalistów oznacza trzy osobowości, trzy uzupełniające się podejścia, trzy zbiory nie tylko indywidualnych, ale także grupowych doświadczeń. Koleżeńskie relacje i swobodny kontakt sprawiają, że burza mózgów (przydatna szczególnie na etapie konsultacji) nierzadko okazuje się bardzo efektywna!

Kiedy wizyta u dermatologa, a kiedy interwencja chirurga plastyka? 

W przypadku chirurgii plastycznej i dermatologii jest podobnie. Specjaliści obu tych dziedzin mogą wykonywać zabiegi ukierunkowane na estetyczną poprawę wyglądu twarzy i ciała, jednak stosowane przez nich techniki oraz narzędzia różnią się od siebie pod względem inwazyjności. Dermatologia preferuje procedury małoinwazyjne i miejscowe, a w sferze jej zainteresowań znajdują się:

– choroby skóry i włosów;

– zmniejszenie oznak przedwczesnego starzenia, zmarszczek;

– poprawa wyglądu lub całkowite usunięcie szpecących blizn;

– problemy przebarwień na skórze;

– wzmocnienie struktury i elastyczności skóry;

– usunięcie pieprzyków lub innych zmian skórnych.

W klinice Mandala dermatolodzy zajmują się także medycyną estetyczną, dysponując bogatym arsenałem nowoczesnych technik: energii świetlnej, laserowych zabiegów na skórę, neurotoksyn i wypełniaczy.

Chirurgia plastyczna sięga głębiej – także dosłownie. Chirurg plastyczny zagląda „pod skórę”, gdzie koncentruje się głównie na naprawie i rekonstrukcji, bardziej inwazyjnie niż zrobiłby to dermatolog, działający „na powierzchni”. Przykładowo, pierwszą „instancją” w przypadku spłycenia zmarszczek, byłaby konsultacja u dermatologa i zabiegi laserowe lub wypełnienie kwasem hialuronowym. Jeśli jednak te metody okazałyby się mało skuteczne, wtedy z większą korzyścią dla pacjenta wiązałby się np. chirurgiczny lifting twarzy. Analogicznie, w przypadku blizn – te płytkie, dermatolog jest w stanie zniwelować laserowo, ale już blizny sięgające głębiej, wycina chirurg plastyk – dlatego tak ważne jest, aby obie grupy lekarzy nawiązały ze sobą relacje.
Kompleksowa opieka w klinice Mandala oznacza, że specjaliści obu dziedzin mogą kierować pacjentów do siebie nawzajem, aby zapewnić im jak najlepszą opiekę w przypadku konkretnego leczenia.

Dzięki takiemu połączeniu, pacjenci mają dostęp do szerokiej gamy zabiegów ukierunkowanych na schorzenia skóry i tkanek miękkich, a także tych mających na celu estetyczną poprawę wyglądu twarzy i ciała.

Usługi świadczone przez chirurgów plastycznych i dermatologów często się pokrywają, kiedy więc przychodzi pora na szukanie pomocy w leczeniu choroby skóry lub poprawienia jej wyglądu, pacjenci nie zawsze są pewni, do jakiego lekarza się udać.

W Mandala Beauty Clinic pacjent nie ma takiego dylematu, ponieważ dzięki wszechstronności naszego zespołu, zapewniamy kompleksową kurację:

  • od poziomu konsultacji – pacjenci poszukujący usług dermatologicznych przeciwdziałających efektom starzenia mogą stwierdzić, że uzyskaliby lepsze wyniki po zabiegu chirurgicznym, takim jak lifting twarzy lub plastyka powiek. I odwrotnie – bywa, że pacjenci mogą być lepszymi kandydatami do mniej inwazyjnej procedury, takiej jak wypełniacze skórne lub zastrzyki z osocza bogatopłytkowego (PRP);
  • przez samą procedurę – ponieważ zdarza się, że procedury można łączyć (w trakcie jednego zabiegu i jednego znieczulenia). Dobrym przykładem interdyscyplinarnego podejścia jest operacja polegająca na wyrzeźbieniu sylwetki połączona z laserowymi zabiegami na skórę, aby poprawić jej jędrność i teksturę;
  • do procesu rekonwalescencji włącznie – czasami do chirurga plastycznego skieruje nas dermatolog, ale równie dobrze może mieć miejsce sytuacja odwrotna – kiedy pozostałością po zabiegu chirurgii plastycznej są blizny, które chcemy zredukować lub aby zminimalizować ryzyko słabego gojenia się ran.

Niezależnie od tego czy potrzebujesz operacji nosa, rekonstrukcji piersi, laserowego odmładzania, czy zastrzyków BOTOX®, specjaliści Mandala Beauty Clinic z przyjemnością przedstawią pełny zakres opcji dermatologicznych i chirurgii plastycznej. Kilku specjalistów, jedna klinika, pełna współpraca.

Dr Hana Köhncke i dr Samir Ibrahim – współpraca dermatolożki i chirurga ogólnego

Przykładem modelowej kolaboracji (i zarazem specjalności naszej kliniki) są połączone siły dr Hany Köhncke (dermatolożki) i dr Ibrahima Samira (chirurga plastyka).

Od kiedy do doktora Ibrahima, znanego ze wspaniałych efektów przeszczepów włosów, dołączyła Dr Köhncke – obecnie doskonale wyszkolona w zakresie przeszczepu włosów metodą FUE – duet ten, przy pełnym wzajemnym wsparciu, może osiągać jeszcze lepsze rezultaty, w jeszcze krótszym czasie. Dodatkowym atutem dr Köhncke jest jej specjalizacja dermatologiczna, kluczowa w przypadku leczenia łysienia. Zanim pacjent podejmie ostateczną decyzję o przeszczepie, zawsze warto ustalić dokładną przyczynę utraty włosów i poszukać mniej inwazyjnych sposobów na jej powstrzymanie.

Dr Jacek Waligóra i dr Angelika Kargulewicz – współpraca chirurga ogólnego oraz dietetyczki

O zaletach współpracy chirurga ogólnego (dr. Waligóry) oraz dietetyczki (dr Kargulewicz), w przypadku aplikacji balona zmniejszającego pojemność żołądka, nie musimy przekonywać. Bezpieczny zabieg (balon umieszczany jest w żołądku, metodą laparoskopową, na około pół roku), to dopiero początek drogi i połowa sukcesu. Za resztę odpowiadają właściwe nawyki żywieniowe pacjenta, a te niełatwo wypracować samemu. Wtedy wkracza dietetyk, pod którego czujnym okiem pacjent jest w stanie wdrożyć nowe, zdrowsze podejście do odżywiania, które potrwa nie tylko do momentu usunięcia balonu z żołądka, ale na całe życie.

Dr Kargulewicz jest obecna w procesie leczenia od samego początku – określa rodzaj otyłości, na którą cierpi pacjent oraz zaleca dietę i wprowadzenie optymalnej dawki ruchu (tu również przydaje się współpraca z trenerem). Dopiero połączenie tych trzech elementów (dieta, ruch oraz balon – będący swego rodzaju bezpiecznikiem), powoduje, że efekt utraty wagi może być naprawdę spektakularny – nawet do 30 kg. A jeśli porzucimy zgubne nawyki na stałe, będzie on także trwały.

Dr Małgorzata Czarniawska-Grzesińska i dr Wojciech Turkiewicz – współpraca dermatologa oraz chirurga ogólnego, flebologa

Jeszcze żyłki, czy już żylaki? Nieestetyczne pajączki widoczne na skórze mogą, ale nie muszą, kwalifikować się do specjalisty chorób układu żylnego. Gdy mamy do czynienia z problemem na poziomie czysto estetycznym, nierzadko wystarczy wizyta u dermatologa, który zlikwiduje niechciane pajączki metodą elektrokoagulacji. Jednak problemy niewydolności żylnej zaczynają się często od symptomów estetycznych na skórze – i dlatego tak ważna jest ścisła kolaboracja pomiędzy dermatologiem a flebologiem, zwłaszcza że to dermatolog jest najczęściej pierwszym specjalistą, do którego trafiamy. Mając świadomość, jak ściśle powiązane są te dziedziny, zaprosiliśmy na pokład kliniki Mandala doktora Turkiewicza – flebologa, który wyspecjalizował się w leczeniu zaburzeń żylnych mało inwazyjną metodą, terapią laserową CoolTouch CTEV, przejmując pacjentów, których problem sięga głębiej niż metody działania dr Czarniawskiej-Grzesińskiej.

Dr Wojciech Chwastek – anestezjolog

Wszystkie specjalności medycyny są z definicji interdyscyplinarne, ale jedna zasługuje na szczególną uwagę, zwłaszcza w klinice medycyny estetycznej.

Bez niego nie odbyłaby się znaczna część zabiegów. To on stoi na straży bezwzględnego bezpieczeństwa i maksymalnego komfortu każdego pacjenta. To on chroni nas przed bólem nie tylko w trakcie, ale także po zabiegu. Anestezjolog w Mandala Beauty Clinic na co dzień współpracuje ze specjalistami wszystkich dziedzin – ze znakomitymi rezultatami.

Dr Chwastek jak nikt inny wie, że anestezja w chirurgii plastycznej wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. W odróżnieniu od chirurgii ogólnej, pacjent zgłaszający się do naszej kliniki na zabieg robi to z własnej chęci i cieszy się dobrym zdrowiem (a więc ryzyko powikłań maleje), jednak nierzadko ma inne wymagania, dotyczące najwyższego komfortu oraz szybkiej rekonwalescencji – to im sprostać musi właśnie anestezjolog. Wiedza medyczna to jedno, ale znajomość psychologii kontaktów międzyludzkich to drugi filar, na którym wspiera się interdyscyplinarna działalność naszego anestezjologa.

Klinika Mandala – 10 lat interdyscyplinarności
Wybierając usługi Mandala Beauty Clinic, wybierasz kompleksowe konsultacje i dostęp do zgranego zespołu lekarzy z różnych dziedzin. Zespołu, który kształtował się i docierał przez dekadę. Zespołu nastawionego na kooperację dla dobra pacjenta. Jednak nasi specjaliści nie spoczywają na laurach – nadal doszkalają się, rozwijają kompetencje oraz dzielą się nabytą wiedzą z młodymi lekarzami podczas warsztatów.

Interdyscyplinarne podejście to nie tylko teraźniejszość, ale także przyszłość medycyny estetycznej.

Słowem – tam gdzie mamy do czynienia z interdyscyplinarnym podejściem, tam można być spokojnym o wynik leczenia. Interdyscyplinarność w klinice medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej jest gwarancją kompleksowego zaangażowania się w opiekę nad pacjentem. Nasz zespół profesjonalistów jest w stanie doradzić, zalecić, przeprowadzić zabieg (lub – w razie potrzeby – serię zabiegów) oraz pokierować procesem i doborem metod leczenia, w sposób indywidualny, dla każdego.

To wszystko w jednym miejscu – Mandala Beauty Clinic. Poznań, ul. Zofii Nałkowskiej 59/U3.

Zapraszamy do umówienia się na konsultację!
Opisz nam problem, a my doradzimy najlepszą ścieżkę Tel: +48 61 833 08 81