Chirurgia szczękowa – słowniczek trudnych pojęć

Zabiegi podejmowane przez chirurgów jamy ustnej i szczękowo-twarzowej obejmują: chirurgiczne leczenie urazów, chorób oraz wad twarzy – złożonych złamań twarzoczaszki, złamań żuchwy, górnej szczęki, kości policzkowej, nosa i oczodołu (czasami wszystkie razem) oraz urazów tkanek miękkich jamy ustnej, twarzy i szyję. 

Podczas naszego spotkania na żywo z duetem dr Doni Mikołaj Allecou oraz dr Maciej Okła próbowaliśmy przybliżyć naszym widzom z jakiego typu schorzeniami zwracają się do nich pacjenci. Nagranie tego spotkania można obejrzeć na naszym kanale You Tube

W naszej ofercie widnieje jeszcze kilka procedur, które na pierwszy rzut oka mogą brzmieć nieco egzotycznie dlatego postanowiliśmy wyjaśnić co kryje się pod tymi pojęciami. 

SANACJA JAMY USTNEJ

Jednym z ważniejszych i coraz częściej branym pod uwagę przeciwwskazań do dużych operacji jest stan zapalny zębów, dlatego  konieczność sanacji jamy ustnej przez stomatologa coraz częściej stawiana jest jako warunek, zanim przystąpimy do jakiegokolwiek poważniejszego zabiegu. Sanacja jamy ustnej to szereg zabiegów stomatologicznych, których celem jest kompleksowe wyleczenie zębów i przyzębia. Dzięki tej procedurze likwidowane są wszystkie stany zapalne, ubytki, rany, ropnie, infekcje oraz próchnica – wszelkie schorzenia, które mogą przyczynić się do zakażenia wtórnego  innych tkanek i narządów w naszym organizmie.

GENIOPLASTYKA to inaczej operacja brody. Chirurdzy przeprowadzają genioplastykę lub operację zmiany pozycji podbródka, aby skorygować następujące problemy:

  • cofnięcie podbródka lub retrogenię,
  • zbyt duży lub wydłużony podbródek lub przeciwnie zbyt krótki lub zbyt wysoki, asymetryczny podbródek,
  • nieprawidłowy zgryz zębów.

Dokładny czas trwania operacji i rekonwalescencji różnią się w zależności od rodzaju przeprowadzanej genioplastyki. W celu zmniejszenia podbródka wykonuje się zabieg opiłowania i modelowania kości, podczas gdy do powiększenia podbródka można zastosować implanty i wypełniacze, a także własny tłuszcz pacjenta lub materiał kostny pacjenta.

 

ZABIEGI REKONSTRUKCYJNE KOŚCI SZCZĘK (CHIRURGIA PRZEDIMPLANTACYJNA, PRZEDPROTETYCZNA) CHIRURGICZNE POSZERZENIE SZCZĘKI – OPERACJA SARPE

Są to zabiegi mające na celu poszerzenie szczęki. SARPE oznacza Surgically Assisted Rapid Palatal Expansion, czyli w tłumaczeniu to chirurgicznie wspomagana szybka ekspansja podniebienia. Jest to technika z zakresu ortodoncji, która służy do poszerzania łuku szczękowego by zrobić miejsce na prawidłowe ułożenie zębów w łuku. Technika ta jest połączeniem chirurgii jamy ustnej i szczękowo-twarzowej oraz ortodoncji. Procedura ta jest wykonywana głównie u dorosłych pacjentów, u których szwy szczękowe są zrośnięte i nie można ich rozszerzyć innymi technikami.

OSTEOTOMIA SZCZĘKOWA 

Osteotomia to nazwa procedury chirurgicznej polegająca na przecięciu i dopasowaniu w nowym położeniu kości szczęk: górnej i dolnej – żuchwy, w przypadku ich nietypowej i nieprawidłowej budowy. O rodzaju zabiegu decyduje tzw. klasa szkieletowa, która mówi nam czy pacjent ma „cofniętą bródkę” czy też jest ona „wysunięta do przodu”. Mówimy wówczas o zaburzeniach w wymiarze przednio-tylnym. W przypadku niektórych wad konieczne jest przeprowadzenie zabiegu obuszczękowego obejmującego zarówno szczękę jak i żuchwę (osteotomia dwuszczękowa – BI-MAX). Zabiegi ortognatyczne przeprowadzamy najczęściej u pacjentów dorosłych, z zakończonym okresem rozwojowym kośćca.

Jak wspomnieli nasi chirurdzy podczas spotkania online najczęściej pacjent zanim trafi na stół operacyjny poddawany jest wcześniej przygotowawczemu leczeniu ortodontycznemu. Chirurg razem z ortodontą przygotowują plan leczenia na podstawie badania klinicznego oraz analizy zdjęć fotograficznych, radiologicznych i modelu szczęk pacjenta. Leczenie wstępne ma na celu wyrównanie kształtu i szerokości łuków zębowych. Aparat ortodontyczny pełni wówczas rolę szyny chirurgicznej, która pozwala na prawidłowe ustawienie względem siebie szczęk oraz jest elementem stabilizującym wyrostek kłykciowy (część żuchwy wchodząca w skład stawu skroniowo-żuchwowego) po przecięciu kości żuchwy. 

BSSO – Jest kilka metod pozwalających na przecięcie i uruchomienie kości żuchwy. Jedną z nich jest osteotomia żuchwy tzw. BSSO (Bilateral Sagittal Split Osteotomy). Inny rodzaj operacji to LE FORT I.

 

USUWANIE ZATRZYMANYCH ZĘBÓW W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego  jest zabiegiem bardziej skomplikowanym, niż tzw. zwykła ekstrakcja. Zatrzymane zęby są w pełni wykształconymi zębami stałymi, które „zatrzymały się” w tkance kostnej szczęki górnej lub dolnej. Zatrzymanie może być całkowite lub częściowe czyli otoczone przez kość w różnych pozycjach. Do zębów zatrzymanych należą najczęściej: ósemki, tzw. zęby mądrości, górne trójki i jedynki oraz dolne zęby przedtrzonowe. Takie zęby utrudniają prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej oraz mogą wpływać na nieprawidłowości w zgryzie i wykrzywiać pozostałe zęby. Problem może być dziedziczny lub wynikać z zaburzeń hormonalnych lub żywieniowych. Do zatrzymania może się przyczynić także uraz lub stan zapalny. Do zaplanowania zabiegu konieczna jest diagnostyka obrazowa. 

 

OPERACJA ZATOKI SZCZĘKOWEJ Z DOSTĘPU CALDWELL-LUC’A

Operacja Caldwella-Luca – zabieg otolaryngologiczny, polegający na zewnątrznosowym otwarciu zatoki szczękowej przez dół nadkłowy. Jeden z podstawowych zabiegów w klasycznej chirurgii zatoki szczękowej. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Wskazaniem do takiego zabiegu są przewlekłe ropne zapalenia zatoki szczękowej, polipy zatoki szczękowej, guzy, urazy. 

 

OSTEOSYNTEZA ZŁAMANIA KOŚCI CZOŁOWEJ

Osteosynteza – redukcja i zespolenie złamania kości przy użyciu elementów implantacyjnych, zwykle wykonanych z metalu biologicznie obojętnego. Jest to procedura chirurgiczna, którą można wykonać przez skórę lub w otwarty sposób. Głównym celem osteosyntezy jest połączenie ze sobą końców kości i ustabilizowanie miejsca złamania. Nasi chirurdzy szczękowo-twarzowi oferując pomoc w przypadku złamań lub urazów w obrębie twarzo-czaszki jak np. 

REKONSTRUKCJA DNA OCZODOŁU

OSTEOSYNTEZA STABILNA PŁYTKOWA ZŁAMANIA JARZMOWO-SZCZĘKOWO-OCZODOŁOWEGO

OSTEOSYNTEZA STABILNA PŁYTKOWA 

REPOZYCJA IZOLOWANEGO ZŁAMANIA ŁUKU JARZMOWEGO

OSTEOSYNTEZA STABILNA PŁYTKOWA WIELOFRAGMENTOWEGO ZŁAMANIA ŻUCHWY

OSTEOSYNTEZA STABILNA PŁYTKOWA POJEDYNCZEGO ZŁAMANIA ŻUCHWY

 

Jeżeli borykasz się z problemem z obszaru chirurgii szczękowej lub chcesz skonsultować problem – serdecznie zapraszamy do kontaktu i rezerwacji terminu konsultacji!