Dlaczego kobiety tracą włosy? – różne przyczyny łysienia

Dlaczego kobiety tracą włosy? 

Zwykle, gdy myślimy o problemie łysienia, wyobrażamy sobie mężczyznę w średnim wieku. Tymczasem wcale nierzadko problem ten dotyka również kobiety. Są one prawie tak samo narażone na wypadanie lub przerzedzenie włosów jak mężczyźni (ok. 50% populacji). Większość kobiet doświadcza tego w wieku 50 lub 60 lat, ale może się to zdarzyć w każdym wieku i z różnych powodów. O ile część mężczyzn akceptuje ten fakt i żyje dalej jak gdyby nigdy nic, dla kobiet jest to często życiowy dramat. Przyczyn utraty włosów może być wiele i determinują one sposób leczenia i szanse na przywrócenie świetności fryzury. 

Cykl życia włosa 

By zrozumieć mechanizm należy zacząć od cyklu życia włosa. Wypadanie włosów jest naturalne – niektóre włosy wypadają, a inne odrastają. Kiedy równowaga zostaje naruszona, więcej włosów wypada, a mniej odrasta.

Włosy rosnąc przechodzą przez trzy fazy: anagenową, katagenową i telogenową. Około 90% włosów na głowie znajduje się w fazie anagenowej, czyli fazie wzrostu, która trwa od dwóch do ośmiu lat. Katagen, czyli faza przejściowa, trwa zwykle 2-3 tygodnie, podczas których mieszek włosowy kurczy się. Podczas cyklu telogenu, który trwa od dwóch do czterech miesięcy, włosy odpoczywają, a na końcu wypadają. Podczas telogenu stare włosy są stopniowo wypychane w kierunku powierzchni skóry, a następnie w naturalny sposób wypadają i są zastępowane nowymi, pojawiającymi się włosami anagenowymi.

Większość włosów na ludzkiej głowie jest w fazie wzrostu. Tylko około 10% z nich  znajduje się w fazie przejściowej lub odpoczywa. Włosy rosną około 15 cm rocznie, a każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów.

Jest wiele czynników, które mogą zakłócić ten cykl jak np. leki, choroby, infekcje lub stres – mogą potencjalnie powstrzymać prawidłowe tworzenie się włosów, a finalnie spowodować ich wypadanie.

W przypadku kobiet specyficzny jest też schemat łysienia. O ile u mężczyzn włosy mają tendencję do odsuwania się od czoła lub czubka głowy, kobietom przerzedzają się one w koronie głowy. Zwykle ich linia pozostaje nienaruszona. Można zaobserwować obszar o zmniejszonej gęstości włosów lub widać więcej skóry głowy niż normalnie, gdy włosy są odgarnięte.

Skłonności genetyczne

Część kobiet ma dziedziczną skłonność do przerzedzania się włosów z wiekiem. Oznacza to że ich mieszki włosowe są wrażliwe na męskie hormony, dlatego łysienie to nazywamy androgenowym. Nie można go uniknąć, ale można je spowolnić farmakologicznie lub zamaskować przeszczepem włosów.

Przyczyny reaktywne

Nadmierne codzienne wypadanie włosów (znane jako łysienie telogenowe) nie jest uzależnione od predyspozycji genetycznych, występuje w wyniku czynnika zewnętrznego, wewnętrznego braku równowagi lub rozstroju, takiego jak niedobór składników odżywczych, silny stres, gwałtowna dieta lub choroba. Część z nich dotyczy także mężczyzn. Do najczęściej spotykanych czynników tego typu należą:

 • Zaburzenia hormonalne – żeńskie hormony wpływają pozytywnie na wzrost włosów, ich wahania lub niedobór negatywnie wpływa na cykl wzrostu włosa.
 • Niedoczynność i nadczynność tarczycy
 • Choroby takie jak:
  • zespół policystycznych jajników to schorzenie, w którym organizm wytwarza więcej androgenów, czyli męskich hormonów, niż normalnie;
  • łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry;
  • łysienie plackowate, może być powodowane m.in. zaburzeniami układu immunologicznego, który niszczy mieszki włosowe; często włosy odrastają samoistnie po epizodzie tej choroby;
  • toczeń;
 • Stres – silne przeżycia emocjonalne lub traumy ciała jak operacja, choroba czy wypadek
 • Niedobory składników odżywczych – witaminy B12, żelaza, cynku, białek.
 • Duża i szybka utrata wagi
 • Leki w szczególności na nadciśnienie, onkologiczne, na zapalenie stawów oraz depresję.

Wyróżniamy również łysienie trakcyjne – wypadanie włosów spowodowane powtarzającymi się i długotrwałymi siłami ciągnącymi działającymi na mieszki włosowe podczas noszenia ciasnych fryzur, takich jak warkoczyki czy dredy.

Na szczęście w przypadku większości tych problemów włosy odrastają lub ich utratę można odwrócić za pomocą zabiegów medycznych. Ale ważne jest, aby udać się do dermatologa jak tylko zauważymy niepokojące symptomy, ponieważ im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na poprawę stanu włosów.

Jeśli niepokoi Cię stan Twoich włosów – umów się na konsultacja z dermatologiem w Mandali!