Dieta dla Mam 

O diecie mamy warto pomyśleć zanim się nią staniemy. Styl życia, w tym sposób odżywiania się ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. W przypadku gdy myślimy o zostaniu rodzicami właściwy sposób odżywiania, odpowiedni dobór produktów oraz prawidłowy stosunek składników odżywczych mogą korzystnie wpływać na płodność kobiety, ale także mężczyzny. Liczne badania kliniczne dowiodły, że zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia mogą zwiększyć szanse na ciążę nawet o 80%. 

PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ

Przed zajściem w ciążę warto zwrócić uwagę na swoją wagę. Nadwaga zwiększa ryzyko powikłań ciąży, w tym cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego i powikłań porodowych. Dlatego warto spróbować zrzucić kilka „dodatkowych kilogramów” przed zajściem w ciążę. Waga matki przed ciążą ma również bezpośredni wpływ na masę urodzeniową dziecka. Nadwaga lub otyłość u matki może sprzyjać wystąpieniu otyłości, chorób serca i cukrzycy typu 1 w późniejszym okresie życia dziecka.

W przypadku kobiet z nadwagą wystarczy utrata 5–10% masy ciała sprzed ciąży, aby poprawić płodność i zmniejszyć ryzyko powikłań ciąży związanych z nadwagą. Warto stopniowo poprawiać swoje nawyki żywieniowe, by zwiększyć różnorodność dostarczanych składników jak witaminy i minerały.

Czasami konieczna jest też suplementacja jak w przypadku kwasu foliowego i jodu, które istotnie wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka w początkowej fazie ciąży.

W TAKCIE CIĄŻY NIE TRZEBA JEŚĆ ZA DWOJE

W ciąży apetyt może nieco wzrosnąć, ale nie ma potrzeby jeść za dwoje, nawet jeśli spodziewamy się bliźniaków. Zdrowe odżywianie często oznacza zmianę ilości spożywanych pokarmów, tak aby dieta była zróżnicowana, zamiast eliminowania wszystkich ulubionych pokarmów. Powinno się spożywać około 300 kalorii dziennie więcej (600 więcej dziennie w ciąży bliźniaczej) niż przed zajściem w ciążę.

Te kalorie powinny pochodzić ze zbilansowanej diety złożonej z białka, owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Słodycze i tłuszcze należy ograniczyć do minimum. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta może również pomóc złagodzić niektóre objawy ciąży, takie jak nudności i zaparcia.

PO PORODZIE NADMIAROWE KILOGRAMY NIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE

Utrata kilogramów po ciąży może wydawać się głównym problemem po porodzie. Ale jest coś, co jest jeszcze ważniejsze dla ciała młodej mamy po narodzinach dziecka: spożywanie pokarmów, które dają energię, by być najlepszą mamą, jaką można być.

Spożywanie zdrowej i zróżnicowanej żywności doda energii świeżo upieczonej mamie. Jeśli karmi ona piersią, jakość mleka pozostaje prawie taka sama, niezależnie od tego, co je. Jeśli jednak organizm nie otrzymuje potrzebnych składników odżywczych z diety, pozyska je z własnych zasobów. Niezbędne do zapewnienia prawidłowej produkcji mleka jest zwiększenie kaloryczności diety. W okresie pierwszych 6 miesięcy po porodzie udział spożywanej energii powinien wzrosnąć o ok. 500 kcal na dzień.

Dieta po porodzie to temat napędzający wiele mitów, które często wprowadzają chaos i utrudniają poszukiwanie rzetelnych informacji odnośnie do tego, co mogą spożywać młode mamy. Nie jest ona skomplikowana i wiąże się głównie ze zwiększeniem zapotrzebowania kalorycznego i przestrzeganiem zasad zdrowego i zbilansowanego odżywiania.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy, które uniemożliwiają Ci spożywanie zbilansowanych posiłków i prawidłową wagę na którymkolwiek z tych etapów, poproś swojego lekarza o poradę. Dietetycy – jak nasza dietetyk dr Angelika Kargulewicz – służą również pomocą w zachowaniu lub wprowadzeniu prawidłowego odżywiania przez cały okres przed, w trakcie i po ciąży.