Czy konsultacja przedoperacyjna jest konieczna?

Często pytacie nas czy można umówić się na zabieg bez konsultacji lub konsultując swój problem zdalnie. Dr Maciej Kuczyński wyjaśnia jak podchodzimy do tego zagadnienia w naszym najnowszym filmie na kanale YouTube naszej Kliniki.

Według chirurgów plastyków pracujących w naszej klinice konsultacja przedoperacyjna jest niezbędnym elementem całego procesu. Konsultacja pozwala zaplanować cały zabieg pod potrzeby konkretnego pacjenta, biorąc pod uwagę jego szczególną sytuację, budowę, strukturę tkanek, historię zdrowotną. Pacjent nie zawsze też potrafi właściwie ocenić jaki zabieg będzie w jego sytuacji najodpowiedniejszy i da optymalne, trwałe rezultaty. Dlatego chirurg plastyk po wysłuchaniu potrzeb pacjenta oraz badaniu proponuje zabieg i jego zakres oraz ostateczną wycenę (dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie podać dokładną cenę operacji lub operujemy tzw. widełkami).

Zgodnie z międzynarodowymi standardami pacjent po uzyskaniu wyczerpującej informacji na temat przebiegu operacji oraz ryzyk z nią związanych powinien mieć też czas na podjęcie decyzji, by do zabiegu podszedł świadomie, nie emocjonalnie. Jeżeli pojawią się dodatkowe wątpliwości zawsze można zadać lekarzowi dodatkowe pytania. Podejście do konsultacji nie jest zobowiązaniem do poddania się operacji. Pacjent dostaje tyle czasu ile potrzebuje i kiedy jest pewien swojej decyzji wyznaczany jest termin zabiegu.

Po szczegółowy opis procesu konsultacji przedoperacyjnej przed zabiegiem chirurgii plastycznej zapraszamy do obejrzenia naszego filmu!