Botox – za i przeciw

Botox to zabieg medycyny estetycznej stosowany na zmarszczki oraz w leczeniu problemów mięśniowych. Pomaga rozluźnić mięśnie tymczasowo paraliżując je – dlatego stosowany jest na okolice oczu, czoła, ust czy szczęki. Zabieg sprawia, że twarz wygląda na odświeżoną, młodszą, a zmarszczki są zmiękczone. To jeden z najpopularniejszych i bezpieczniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, a do tego jest w 100% odwracalny.

Co przemawia za tym, by rozważyć ten zabieg?

  • Zapobiega zmarszczkom: toksyna botulinowa zawarta w Botoxie zapobiega skurczom mięśni, atakując białka wywołujące skurcze. Prowadzi to do redukcji zmarszczek, ponieważ mięśnie nie kurczą się ani nie poruszają.
  • Procedura tymczasowa: Po pierwszym wstrzyknięciu można zdecydować, czy kontynuować zabiegi czy nie. Po pewnym czasie skóra wraca do swojego pierwotnego kształtu, ponieważ nie podlega ingerencji (preparat ingeruje w mięśnie pod skórą).
  • Szybkie efekty: po otrzymaniu zastrzyków można zobaczyć rezultaty w ciągu 2-7 dni. W większości przypadków Botox jest skuteczny w 100%.
  • Rekonwalescencja: nie wymagana lub minimalna. Zabieg Botoxem może spowodować niewielkie zasinienia, ale w większości przypadków nie pozostawia obrzęku ani śladów na skórze.
  • Wygoda: Jeśli chcemy lekko odświeżyć rysy twarzy, to Botox jest bezpieczną i wygodną metodą w porównaniu do chirurgii plastycznej.

Na co należy uważać?

  • Reakcje alergiczne: zdarza się, że pacjenci reagują alergicznie na tę substancję.
  • Wymaga specjalisty – lekarza: Aby wykonać zastrzyk, należy udać się do przeszkolonego specjalisty, który prawidłowo poda lek, a także udzieli natychmiastowej pomocy medycznej w przypadku reakcji alergicznej.
  • Tymczasowe rozwiązanie: Po rozpoczęciu wstrzykiwania botoksu, należy powtarzać zabieg co trzy do sześciu miesięcy, jeżeli zależy nam na utrzymaniu efektu.
  • Efekty uboczne/powikłania: wynikają głównie z nieprawidłowego sposobu podania substancji. Siniaki są częstym chwilowym efektem ubocznym leku. Niewielki odsetek osób skarży się na przejściowy ból głowy i opadanie powiek.
  • Ból: substancja podawana jest przez małe igły, co może być bolesne dla niektórych pacjentów, zwłaszcza jeżeli też boją się igieł. Większość lekarzy medycyny estetycznej stosuje znieczulenie miejscowe lub miejscowe, aby zminimalizować dyskomfort pacjenta.

Jeżeli sądzisz, że Botox to rozwiązanie dla Ciebie po pierwsze znajdź eksperta i zweryfikuj swój problem – Botoks nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy estetyczne i musi być prawidłowo podany!