Warsztaty „Chirurgia twarzy cz II”

W dniach 1-2 października 2021 już po raz ósmy gościliśmy w Mandala Beauty Clinic młodych lekarzy – chirurgów plastyków, którzy pragną poszerzać swoją wiedzę u boku starszych kolegów. Warsztaty odbyły się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Nasza klinika ponownie udostępnia swoje sale by doświadczeni chirurdzy mogli zaprezentować różne techniki i podejścia do operacji. Tym razem tematem przewodnim były mało inwazyjne operacje twarzy w szczególności okolic oczu, ust i podbródka.
Pierwszy dzień poświęcony był prezentacji sposobów planowania zabiegu operacyjnego i sposobu rozmowy z pacjentem oraz teorii. Wykład otwierający wygłosił prof. Henryk Witmanowski, kierownik merytoryczny cyklu warsztatów, zwracając uwagę na liczne niebezpieczne punkty w anatomii twarzy, których naruszenie może prowadzić do powikłań pooperacyjnych. Kolejne prezentacje przedstawili lekarze operujący w dniu kolejnym – czyli prof. Piotr Prowans oraz lekarze z naszej kliniki – dr Samir Ibrahim, dr Andrzej Bielecki, dr. Maciej Kuczyński, a także dr Hana Köhncke, która omówiła powikłania po zabiegach medycyny estetycznej w obrębie twarzy. W piątek odbyła się także debata prawna z udziałem radców prawnych – Zofii Chołody i Wojciecha Pielesza.

W w ramach warsztatów dla młodych chirurgów odbyło się 8 operacji pokazowych, którym mogli przyglądać się z bliska uczestnicy warsztatów. Były to operacje powiek górnych i dolnych, vaserlipo i argoplasma dolnej części twarzy, liplift oraz podniesienie brwi.
Operacje przeprowadzili – prof. Henryk Witmanowski, prof. Piotr Prowans, oraz operujący na co dzień w naszej klinice – dr Andrzej Bielecki, dr Maciej Kuczyński i dr Samir Ibrahim. Uczestnicy warsztatów podkreślają, że jest to szczególnie cenne doświadczenie – zarówno jeśli mogą uczestniczyć w zabiegu na sali operacyjnej jak i obserwując je na monitorze w transmisji na żywo.

Dziękujemy za wspaniałą frekwencję – nasze warsztaty mają zarówno stałych fanów jak i przyciągają owe osoby, co bardzo nas cieszy, gdyż świadczy to o tym, że ta formuła była potrzebna. Do zobaczenia na kolejnych warsztatach poświęconych abdominoplastyce już za miesiąc – 5 – 6 listopada.