7 dni – 7 przyjemności: OCZY

Na naszym blogu rozpoczęliśmy niedawno nowy cykl: 7 dni – 7 przyjemności, w ramach którego prezentujemy różne sposoby pielęgnacji ciała. W pierwszej części omówiliśmy siedem rytuałów, dzięki którym skóra naszej twarzy będzie oczyszczona, odżywiona, nawilżona i zrelaksowana. Dziś  czas na kolejną odsłonę cyklu.

Siedem dni dla oczu

W części drugiej zajmiemy się oczami. W końcu to one są podobno zwierciadłem duszy i często jako pierwsze zdradzają oznaki zmęczenia, choroby, smutku, czy starzenia się organizmu. Dlatego powinniśmy o nie dbać każdego dnia przez siedem dni w tygodniu.

Dzień 1. Demakijaż / oczyszczanie

Jednym z głównych błędów popełnianych przez kobiety jest niedokładny demakijaż oczu przed pójściem spać. Tymczasem to podstawa codziennej pielęgnacji. Do demakijażu należy używać odpowiedniego preparatu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb oczu i cery. Tusz do rzęs czy cienie do powiek usuwamy za pomocą płatków kosmetycznych. Ważne, aby najpierw nasączone kosmetykiem waciki pozostawić na chwilę na oczach, a następnie usuwać makijaż delikatnymi ruchami. Nie wolno natomiast trzeć oczu ani rozciągać skóry wokół nich, bo może to spowodować podrażnienie spojówek i przyśpieszyć powstawanie zmarszczek.

Dzień 2.  Nawilżanie – krem pod oczy – masaż

Po dokładnym oczyszczeniu trzeba zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, która zwłaszcza w okolicach oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna. W tym celu należy zaaplikować odpowiedni do tej części twarzy krem lub serum. Przy okazji warto wykonać delikatny masaż, dzięki któremu kosmetyk lepiej się wchłonie, a skóra z czasem wygładzi się i ujędrni.

Dzień 3.  Okłady

Poza regularnym stosowaniem kremów warto też od czasu do czasu poświęcić swoim oczom trochę więcej uwagi i zrobić ciepłe lub zimne okłady. Może to być herbata, mleko, ogórek, a nawet ziemniak czy zwykłe kostki lodu. Okłady pomogą w pozbyciu się opuchlizny pod oczami i przyniosą im ulgę po ciężkim dniu.

Dzień 4. Odżywianie od środka

Oczywiście warzywa kładziemy nie tylko na powieki, ale przede wszystkim spożywamy kilka razy dziennie! Dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku niezbędne są witaminy (zwłaszcza A, E i C), mikroelementy (takie jak cynk czy selen) oraz luteina. Wszystkie te składniki można dostarczyć organizmowi w codziennej zbilansowanej diecie.

Dzień 5. Joga dla oczu

Joga jest coraz bardziej popularna. Pozwala zatroszczyć się nie tylko o ciało, lecz także umysł. Niewiele osób jednak wie, że istnieją specjalne techniki, które wpływają korzystnie na oczy i wzrok. Tak zwana trataka, czyli w skrócie skupianie wzroku bez mrugania na jednym punkcie, np. płomieniu świecy, zachodzącym słońcu, poprawia koncentrację, ale też redukuje zmęczenie oczu, a nawet podobno niektóre dolegliwości i choroby!

Dzień 6. Warunki pracy

Niestety, żadne supermetody nie pomogą, jeżeli nie zadbamy o warunki oświetleniowe, w jakich codziennie pracujemy, czytamy, uczymy się. Ważny jest także sposób, w jaki spędzamy wolny czas. Jeżeli naszą główną rozrywką jest wpatrywanie się w ekran telewizora czy monitora, to z czasem może zacząć nam dokuczać zespół suchego oka (choć nie są to jedyne powody jego powstawania). Wtedy trzeba przede wszystkim skonsultować się z lekarzem okulistą, którzy prawdopodobnie zaleci stosowanie kropli, potocznie zwanych sztucznymi łzami.

Dzień 7. Sen

Skoro o odpoczynku mowa, to nie możemy też zapominać o odpowiedniej ilości snu. I to nie tylko w nocy, czasem zbawienny wpływ, zarówno na nasze oczy, jak i ogólne samopoczucie, ma krótka drzemka w ciągu dnia. A czasami nie trzeba nawet spać, wystarczy zamknąć oczy i pomarzyć.