Pęknięty implant – objawy, co robić

Nie warto żyć w strachu, ale warto mieć świadomość pewnych potencjalnych powikłań związanych z implantami i wiedzieć jak je monitorować, by wcześnie uzyskać odpowiednią pomoc. Tak jest w przypadku ryzyka uszkodzenia implantu piersi. Jest ono niewielkie, ale zawsze jest możliwe, a rośnie wraz z czasem posiadania implantu. Dlatego warto monitorować ich stan np. przy okazji regularnych badań USG piersi i weryfikować wyniki ze swoim chirurgiem. Do czego wszystkie nasze pacjentki serdecznie zachęcamy!

Wszystkie rodzaje implantów piersi mają zewnętrzną powłokę, która może ulec uszkodzeniu. Prawdopodobieństwo takiego uszkodzenia wzrasta z czasem jego użytkowania. Może też nastąpić uszkodzenie mechaniczne np. w wypadku komunikacyjnym.

Objawy uszkodzenia implantu:

  • zmiana kształtu i rozmiaru piersi
  • ból w piersi
  • obrzęk
  • przykurcz torebki
  • możliwy jest także brak objawów.

Chociaż pęknięcie implantu nie jest nagłym wypadkiem, ważne jest, aby możliwie szybko przeprowadzić operację jego wymiany by uniknąć zapadania się kieszeni, w której był umieszczony i ewentualnego powstawania wewnętrznej tkanki bliznowatej (przykurcz torebki). Możliwa jest też rezygnacja z implantów w ogóle jeżeli pacjentka wyrazi taką chęć.