Oleje – fakty i mity

Coraz częściej i chętniej stosujemy oleje do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała. Mamy też świadomość, jak ważna jest ich obecność w codziennej diecie. Niestety, wiele informacji na temat olejów wciąż budzi nasze wątpliwości. Postaramy się je więc rozwiać.

Olej kokosowy jest dobry dla włosów.

FAKT/MIT

Olej kokosowy jest dobry dla włosów, ale nie wszystkich. Idealnie sprawdzi się w przypadku włosów niskoporowatych: zdrowych, grubych, ciężkich. Pomoże je ochronić, odżywić i utrzymać w dobrej kondycji. Jednakże ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych nie powinno się go stosować na włosy wysokoporowate, gdyż może przynieść wręcz odwrotne skutki i znacznie pogorszyć ich stan. Włosy mogą stać się jeszcze bardziej suche, matowe i łamliwe.

 

Olej palmowy jest szkodliwy.

FAKT/MIT

Analizując wpływ oleju palmowego na nasze zdrowie, należy przede wszystkim rozróżnić olej palmowy surowy oraz utwardzony rafinowany. Ten pierwszy jest źródłem wielu witamin (zwłaszcza A i E) oraz składników korzystnych dla naszego organizmu. Z kolei olej utwardzony to przede wszystkim szkodliwe tłuszcze trans, które sprzyjają otyłości, a także rozwojowi chorób układu krążenia, metabolicznych, a nawet nowotworowych. Niestety to właśnie ta wersja oleju palmowego jest najczęściej spotykana w wyrobach cukierniczych oraz żywności wysoko przetworzonej.

 

Oleje nawilżają skórę.

FAKT/MIT

Coraz więcej osób regularnie stosuje oleje w codziennej pielęgnacji. Wiemy, że oczyszczają, odżywiają, regenerują, ochraniają naszą skórę. Oczywiście pod warunkiem, że są dobrej jakości i odpowiednio dobrane do typu cery. Jednak okazuje się, że w nadmiarze mogą również szkodzić. A to dlatego, że same w sobie chronią skórę przed utratą wody, ale nie nawilżają. Dlatego należy je stosować naprzemiennie lub w połączeniu z kremem bądź serum.

 

Płukanie ust olejem ma właściwości prozdrowotne.

FAKT, ale…

Płukanie ust olejem, najczęściej kokosowym, ma coraz więcej zwolenników. Wpływa korzystnie na układ odpornościowy, oczyszcza jamę ustną, a ty samym wspomaga organizm w walce z bakteriami i wirusami. Należy jednak pamiętać, że nie jest to lekarstwo i nie zastąpi procedur medycznych.

 

Oleje słonecznikowy i rzepakowy są najlepsze do smażenia.

MIT/FAKT

Do smażenia najbardziej nadają się oleje rafinowane, składające się przede wszystkim z kwasów tłuszczowych nasyconych oraz jednonienasyconych, o wysokiej temperaturze dymienia. A to dlatego, że w czasie ich ogrzewania dochodzi do utraty wartości odżywczych, a nawet wydzielania szkodliwych związków. Z tego powodu należy unikać smażenia potraw na oleju słonecznikowym, który w większości zawiera kwasy wielonienasycone. Z kolei olej rzepakowy można stosować, ale to krótkiej obróbki termicznej.