Lubelskie Forum Chirurgii Piersi 2021

W miniony weekend odbyło się kolejne Lubelskie Forum Chirurgii Piersi. Jest to konferencja organizowana przez Prof. Jerzego Jankaua i dr Macieja Kuczyńskiego, która skupia lekarzy chirurgów, których przedmiotem zainteresowania są piersi. Jest to co roczna okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy m.in. onkologami i chirurgami plastykami.

Dr Samir Ibrahim na tegoroczne spotkanie przygotował prezentację swoich doświadczeń w zakresie redukcji piersi. Zaprezentował również przypadek rekonstrukcji piersi 9-letniej Malwinki, który wykonywany był w naszej klinice w listopadzie bezpłatnie w ramach pomocy zespołu chirurgów, którzy postanowili pomóc tam, gdzie inni specjaliści rozkładali ręce.
Jeśli chodzi o redukcję piersi – problem dotyczy kobiet, u których masa piersi przekracza 3% całkowitej masy ciała (0,6 kilograma do 2,5 kilograma). Większość specjalistów określa makromastię w przypadku piersi o wadze ponad 1,5 kg każda.
Jak wiadomo, przerośnięte gruczoły piersiowe są źrodłem wielu cierpień – zarówno fizycznych jak i psychicznych. Dlatego wszystkie nasze pacjentki podkreślają, jak dużą ulgę i poprawę komfortu życia przynosi taki zabieg.
Mammoplastyka to zabieg zmniejszenia piersi, podczas którego ma miejsce redukcja tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego oraz usunięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej. Z punktu widzenia chirurga największym wyzwaniem jest zachowanie żywotności kompleksu brodawki-otoczki oraz zapewnienie funkcjonalnej wrażliwości i zdolności laktacyjnej piersi.