Jak odpoczywać skutecznie?

#łapbalans 

Ciągle jesteśmy bombardowani treściami jak być zdrowszym, szczuplejszym, sprawniejszym, bardziej wydajnym… Tymczasem odpoczynek i skuteczna regeneracja organizmu mają kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania i złapania właściwego balansu. Oto kilka wskazówek jak zapewnić sobie wytchnienie.

Planuj 

Dla higieny życia warto planować obowiązki zawodowe oraz równie konsekwentnie odpoczynek, tak by mieć wyraźne granice między aktywnością zawodową oraz pozostałymi działaniami. Skuteczny odpoczynek powinien być regularny i mieć stałe miejsce w naszym grafiku.  

Ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna relaksuje mózg i ciało, wyzwala hormony szczęścia. Nie musi być to intensywny wysiłek jak np. spacer, ważne żeby był regularny. 

Odstaw media społecznościowe

Najczęściej w wolnej chwili dla relaksu sięgamy po telefon i skrolujemy. Tymczasem nie jest to dla nas dobre – mózg dostaje wiele bodźców, także stresujących. Jest to szczególnie szkodliwe przed snem. 

Sen 

Większość dorosłych potrzebuje 7-9 godzin dobrego snu, by ciało było wypoczęte i gotowe do kolejnych wyzwań dnia następnego. Oczywista czynność, ale przyglądając się swojej rutynie często znajdziemy sporo nieprawidłowości, które przyczyniają się do chronicznego zmęczenia. 

Słuchaj swojego ciała 

Nie każdemu służy to samo. Warto wsłuchać się w siebie i znaleźć rzeczy, które działają na nas dobrze i odprężająco. Jedni wolą medytację, inni posłuchać muzyki lub potańczyć, a ktoś inny musi odstresować się w kontakcie z naturą lub przyjaciółmi. Nie bez znaczenia jest też odżywcza dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. 

Odpoczynek po operacji plastycznej

Rekonwalescencja pooperacyjna to szczególna forma regeneracji i kluczowy czynnik prawidłowego gojenia i dochodzenia do siebie także po operacjach plastycznych. Warto zaplanować zabieg tak, by mieć czas na spokojne dojście do siebie. W tym czasie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpuszczanie i pozwolenie naszemu ciału by w swoim tempie zregenerowało się po dużym wysiłku i stresie jakim jest zabieg chirurgiczny. Nie oznacza to jednak totalnego „nieróbstwa” :). Skuteczna rekonwalescencja to także mądra rehabilitacja pod kontrolą doświadczonego fizjoterapeuty już od pierwszych dni po zabiegu.