Zabiegi medycyny estetycznej latem – jakich zabiegów nie powinno się wykonywać

Latem mamy więcej czasu więc łatwiej jest zaplanować czas dla siebie, jednak ze względu na intensywne nasłonecznienie powinniśmy unikać niektórych zabiegów ze spektrum medycyny estetycznej. Intensywne nasłonecznienie, na której jesteśmy narażeni latem może spowodować, że skóra będzie się gorzej goić, mogą się pojawić nieestetyczne przebarwienia lub odbarwienia, których ciężko będzie się pozbyć. Bywa, że intensywne zabiegi mogą wywołać nadwrażliwość na słońce.

Jakie zabiegi estetyczne nie są wskazane latem?

Peelingi chemiczne, które intensywnie złuszczają naskórek, odsłaniając głębsze warstwy skóry. Są one idealne dla osób z bliznami po trądziku, przebarwieniami po słońcu lub innego pochodzenia oraz z oznakami starzenia. Niestety skutkiem tego procesu jest odsłonięcie warstwy skóry, które są wrażliwsze na słońce. Opalanie takiej skóry może spowodować przebarwienia, które trudno będzie zlikwidować nawet miesiącami.

Odradzamy również poddawanie się latem zabiegom z wykorzystaniem lasera. Takie procedury jak resurfacing laserowy i peelingi chemiczne powodują kontrolowany uraz w celu wywołania gojenia i regeneracji komórek. Zagrożenia związane z ekspozycją na słońce po zabiegach laserowych obejmują:

– słabe gojenie,
– stany zapalenie w obszarach leczenia
– oparzenie słoneczne,
– trwałe przebarwienia (hiperpigmentacja),
– blizny.

Podobnie intesywne złuszczanie skóry jak preparatem Cosmelan czy peelingi z TCA (czyli kwasem trójchlorooctowym) należy odłożyć na czas jesieni. Peeling kwasem TCA, czyli kwasem trójchlorooctowym jest jednym z najsilniejszych i najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień, wygładzania drobnych zmarszczek oraz blizn potrądzikowych, jego skuteczność wynika z siły działania dlatego odradza się tak intensywne uszkodzenia skóry w okresie letnim.
Podobnie Cosmelan czyli preparat składający się z kwasów oraz substancji hamujących aktywność tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za powstanie melaniny, a witamina C i A zabezpieczają przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez ekspozycję na promienie UV. Kwas kojowy i azelainowy umożliwiają przekształcenie eumelaniny w feomelaninę czyli ciemnego pigmentu w jasny. Ponieważ po zabiegu skóra jest podrażniona i bardzo wrażliwa należy przez miesiąc unikać wpływu słońca. Dlatego lepiej jest przeprowadzać ten zabieg jesienią lub zimą.

Latem należy uważać również na retinoidy, które są pomocnym środkiem w wielu typowych problemach skórnych, takich jak trądzik, brodawki, drobne zmarszczki i łuszczyca. Chociaż te pochodne witaminy A są dość skuteczne, często podrażniają skórę, czyniąc ją bardziej wrażliwą na światło słoneczne i mogą powodować uszkodzenia słoneczne. Zaleca się wówczas lżejsze retinoidy na receptę (Retin A) lub wersję bez recepty (retinole), które mają niższe stężenie kwasu retinowego. Osoby stosujące retinoidy powinny unikać słońca w jak największym stopniu i poważnie podchodzić do ochrony przeciwsłonecznej. Oznacza to obfite nakładanie kremów przeciwsłonecznych z filtrem SPF 50 lub wyższym, noszenie odzieży ochronnej i stosowanie kremu nawilżającego, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej polecamy w okresie letnim?

Botoks, mezoterapia, kwas hialuronowy czy inne aminokwasy to zabiegi, które bez obaw można wykonywać latem. W tym czasie często mrużymy oczy, co pogłębia drobne linie i zmarszczki wokół oczu i na czole. Botox to świetna opcja, która gwarantuje natychmiastowe wyniki, na które nie wpłynie ekspozycja na słońce. Podobnie z wypełniaczami oraz zabiegami odżywiającymi skórę poprzez mezoterapię igłową.

Jeśli masz wątpliwości – zapraszamy na konsultację do naszych dermatolożek!