Widoczne jak na dłoni…

Na dłonie zwracamy uwagę już przy pierwszym kontakcie z drugą osobą. Wiele bowiem mówią o swoim właścicielu: jego zdrowiu, higienie, nawykach, pracy, a nawet wieku. Na co dzień nie oszczędzamy dłoni, często narażając je na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, a potem dziwimy się, że ich skóra jest sucha, podrażniona, przebarwiona i robi złe pierwsze wrażenie.

O dłonie powinniśmy zadbać szczególnie teraz – zimą. Mróz na dworze, ogrzewane pomieszczenia, do tego częste mycie nieodpowiednimi środkami oraz co ciekawe niewłaściwe suszenie mogą powodować szereg dolegliwości: odwodnienie, odmrożenie, a co za tym idzie pękanie i zaczerwienienia. To dlatego, że skóra dłoni ma bardzo małą ilość gruczołów łojowych, a jednocześnie dużą potowych.

Podstawą codziennej pielęgnacji powinna więc być przede wszystkim higiena – mycie delikatnym mydłem i suszenie najlepiej ręcznikiem materiałowym lub papierowym, regularne stosowanie kremów odżywczych lub maseczek (latem mogą to być lekkie kremy nawilżające), ochrona dłoni przy kontakcie z drażniącymi substancjami, np. chemicznymi, a przede wszystkim noszenie rękawiczek, gdy słupek rtęci na termometrze zbliża się do 0ºC.

Co jednak zrobić, gdy mimo tych zabiegów skóra wiotczeje a na naszych dłoniach pojawiają się przebarwienia? Być może są one oznaką starzenia się skóry. Podobnie jak w przypadku dekoltu i szyi, o których pisaliśmy już na blogu, dłonie mogą bezlitośnie zdradzać nasz wiek, jeżeli nie zadbamy o nie odpowiednio wcześnie. Dlatego warto zapoznać się z ofertą zabiegów medycyny estetycznej, dzięki którym, nawet mimo upływu lat, możemy wciąż robić dobre pierwsze wrażenie.

Peelingi medyczne – profesjonalne nieinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej z użyciem substancji chemicznych, które, w zależności od rodzaju i stopnia penetracji, złuszczają warstwy naskórka lub skóry właściwej. Sprzyja to jej regeneracji. Skóra dłoni staje się gładsza, elastyczna, bardziej podatna na działanie kremów. Zmarszczki ulegają spłyceniu, a szpecące przebarwienia są mniej widoczne.

Mezoterapia – jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, polegający na śródskórnym wstrzykiwaniu preparatów działających regenerująco i odmładzająco. Może to być na przykład osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z własnej krwi pacjenta – 100% bezpieczna, naturalna i co najważniejsze dająca bardzo dobre efekty metoda.

Laser frakcyjny Fraxel to laser nowej generacji wykorzystywany do odwracania efektów fotostarzenia się skóry, leczenia blizn, usuwania zmarszczek, niwelowania zmian i przebarwień, które często występują w starszym wieku na dłoniach.

Scarlet RF to z kolei innowacyjnne połączenie wspomnianego wyżej lasera frakcyjnego, fal radiowych i systemu mikroelektrod, które umożliwiają precyzyjne działanie na wybranym obszarze. Zabieg przeprowadzony na dłoniach redukuje zmarszczki, zaczerwienienia, wyrównuje koloryt skóry, rozświetla ją i nawilża, ale oczywiście można go przeprowadzać również na innych, nawet najdelikatniejszych częściach ciała.

Jeżeli nie wiesz, który zabieg będzie odpowiedni dla Twoich dłoni, zapraszamy na konsultację z naszym lekarzem dermatologiem – specjalistą medycyny estetycznej dr Małgorzatą Czarniawską-Grzesińską.

 

5_czarniawska_mandalaDr n. med. Małgorzata Czarniawska-Grzesińska

Lekarz dermatolog i wenerolog z wieloletnim stażem pracy, w naszej klinice zajmuje się również dermatologią estetyczną. Członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.