W duecie z naturą – czarny bez

Na naszym blogu pisaliśmy ostatnio o dzikiej róży, która wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie, lecz także urodę. Teraz kolej na inną roślinę o równie cudownych właściwościach – czarny bez.

Czarny bez kojarzymy przede wszystkim jako skuteczny środek na przeziębienie i grypę, przede wszystkim dzięki działaniu napotnemu, obniżającemu wysoką temperaturę. Wykazuje także właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dlatego często stanowi składnik leków na różnego rodzaju infekcje układu oddechowego, a także wzmacniające odporność.  Od wieków stosuje się go również na dolegliwości trawienne i dróg moczowych. Wspomaga przemianę materii, a dzięki temu przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu. To oczywiście ma znaczenie zarówno dla naszego zdrowia, jak i wyglądu.

Czarny bez działa oczyszczająco na cerę, zwłaszcza trądzikową. Poprawia ukrwienie skóry, przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwutleniająco i regenerująco, przez co hamuje procesy jej starzenia się i niweluje zmarszczki. To wszystko dzięki dużej zawartości flawonoidów, kwasów fenelowych i organicznych, rutyny, pektyn, garbików, steroli, witamin, soli mineralnych i innych cennych składników odżywczych.

Witamina C, o której właściwościach też już pisaliśmy na naszym blogu, wzmacnia naczynia krwionośne, a także jest niezbędna do syntezy kolagenu. To z kolei ma wpływ na jędrność i kondycję skóry, a także pomaga w walce z cellulitem. I nie chodzi jedynie o zapewnienie odpowiedniej ilości witamin w codziennej diecie, ale też stosowanie ich zewnętrznie, na przykład w postaci okładów, kąpieli, olejków, kremów.

Dlatego warto zainteresować się właściwościami czarnego bzu, tym bardziej że właśnie teraz trwa sezon zbioru owoców. Powinny być w pełni dojrzałe i mieć czarnofioletowy kolor. Podobnie jak z kwiatów, można z nich sporządzać różnego rodzaju naturalne środki pielęgnujące, które wpływają korzystnie na wygląd naszej skóry, a tym samym nasze dobre samopoczucie.

 

Czy wiesz że, owoce czarnego bzu nie nadają się do spożywania na surowo, gdyż zawierają trujące substancje. Usuwa się je poprzez gotowanie, dlatego najczęściej czarny bez spożywamy w postaci soków, naparów, dżemów itp.