W duecie z Candeo

Kanony piękna ciągle ewoluują i dzisiaj kreowane są głównie przez środki masowego przekazu. Odbiorców  bombardują obrazy pięknych, symetrycznych twarzy, o idealnym uśmiechu, promiennej cerze bez cienia zmarszczek.  Dążenie do takich ideałów sprawia, że liczba pacjentów próbujących udoskonalić swój wygląd ciągle wzrasta, a kliniki medycyny estetycznej  podbijają rynek medyczny. 

Bardzo ważną ich częścią są kliniki oferujące usługi z zakresu stomatologii estetycznej, która w dzisiejszej stomatologii rozwija się jako jej prężny odłam. Jest to jednak specjalizacja, która wymaga od stomatologa ogromnej wiedzy, nie tylko stomatologicznej, lecz także z dziedziny psychologii, marketingu i, co najważniejsze, olbrzymich zdolności manualnych i wieloletniego doświadczenia. Razem zapewniają doskonałe podejście do pacjenta i warunkują olbrzymi sukces terapeutyczny.

W ostatniej dekadzie znacznie wzrosło zapotrzebowanie na leczenie multidyscyplinarne, a pacjenci zgłaszają się do gabinetów z konkretnymi oczekiwaniami. Można wyraźnie zaobserwować przesunięcie priorytetów leczniczych, ponieważ dzisiejsza stomatologia nie opiera się już tylko i wyłącznie na pomocy doraźnej i zwalczaniu dolegliwości bólowych. W bardzo dużym stopniu to właśnie w kierunku wspomnianej stomatologii estetycznej uległo to przesunięcie. Jej celem jest rehabilitacja estetyczna i zatrzymanie skutków starzenia nie tylko zębów, lecz takżewszystkich tkanek układu stomatognatycznego mających negatywny wpływ na estetykę całej twarzy.

Wbrew pozorom stan uzębienia, w tym zarówno liczba, wygląd zębów, jak i jakość kości w obrębie wyrostków zębodołowych i kości szczęk, kondycja tkanek miękkich jamy ustnej, czyli dziąsła i błony śluzowej, mięśni, również  języka, gruczołów ślinowych i warg, ma olbrzymi wpływ na wygląd całej twarzy!

Proporcje twarzy opisuje zasada trójkąta. W młodym wieku podstawą zwrócony jest ku górze, natomiast w wieku starszym następuje jego zwrot o 180 stopni i podstawą zwrócony jest ku dołowi. Związane jest to ze zmianami w budowie histologicznej skóry, zanikiem włókien kolagenowych oraz tkanki tłuszczowej głównie w okolicy oczodołowej, skroniowej i jarzmowej, zmęczeniem mięśni oraz obniżoną wysokością zwarcia, spowodowaną przebudową twardych tkanek twarzy: kości i zębów. Twarz przybiera wygląd bardziej zaciętej, a wręcz wściekłej. 

Wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłowe odbudowy protetyczne, a nawet nieestetycznie i niewłaściwie wykonane plomby, przyczyniają się do przyspieszonego starzenia i pogorszenia rysów twarzy. Jej wyraz staje się smutniejszy, kąciki ust opadają, pojawiają się nadżerki i zajady. Często jest to właśnie konsekwencją obniżonej wysokości zwarcia, wynikającej z płasko wyprofilowanych wypełnień, usilnego dopasowywania do istniejącego zgryzu czy nieanatomicznych odbudów protetycznych. Dodatkowo może to powodować przykre dolegliwości bólowe w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, skroni, okolicy ciemieniowej czy barków, co dodatkowo potęguje smutny wygląd i powstanie zmarszczek na twarzy, zwłaszcza w okolicy ust oraz oczu. 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wygląd twarzy, związanym zarówno z przyspieszonym, jatrogennym starzeniem, jak i starzeniem fizjologicznym, jest starcie siekaczy centralnych. Wystające spod wargi górnej siekacze, dominujące w kompozycji twarzy, są atrybutem młodości. Z czasem ulegają one starciu, co powoduje, że pacjenci w coraz większym stopniu pokazują zęby łuku dolnego. Płaskie wypełnienia przyspieszają proces niszczenia zębów, sprawiają, że zgryz pogłębia się, a przednie zęby ścierają się znacznie szybciej niż powinny.

Destrukcyjnie na wygląd twarzy wpływają także nieodbudowane braki zębowe. W momencie utraty zęba kość dostaje sygnał do resorpcji, jeżeli brak taki nie zostanie uzupełniony, kość zanika w tym odcinku zarówno w wymiarze poziomym, jak i pionowym. A zanikające wyrostki zębodołowe w dolnym piętrze twarzy powodują wiotczenie skóry, zaburzenie kształtu twarzy i jej zwiększoną podatność na powstawanie zmarszczek. Pojawiają się także tzw. ciemne korytarze policzkowe, czyli przestrzenie w okolicach kącików ust, w których uwidaczniają się luki w zębach. Ma to negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Zmniejszenie odległości nos–broda, wyostrzenie bruzd nosowo-wargowych, powstanie zmarszczek „marionetek” oraz zacięty wyraz twarzy są charakterystyczne dla pacjentów o obniżonej wysokości zwarciowej, powstałej w wyniku omówionych wcześniej procesów. 

szczeka

Dużym brakom w uzębieniu towarzyszą zapadnięte policzki, ostro wystająca broda, uwydatniony nos oraz skrócony dolny odcinek twarzy.

Brak podparcia dla warg, wynikający z procesów starzenia i zmęczenia zachodzących w obrębie twardych tkanek zębów, takich jak starcie, ścieńczenie warstwy szkliwa i zębiny na skutek działania kwasów występujących w pożywieniu czy chorób układu gastroenterologicznego, głównie refluksu żołądkowego, wpływa na pozorny zanik czerwieni wargowej i pojawienie się nieestetycznych zmarszczek dookoła ust.Opisane zmiany dotyczą w głównej mierze pacjentów starszych, jednak procesy te w przyspieszonym tempie postępują także u pacjentów młodszych, którzy nie przywiązują wagi do estetyki i zdrowia zębów lub mają do czynienia z nieprawidłową opieką stomatologiczną. Niestety niszczenie zębów pociąga za sobą zmiany w całej jamie ustnej i obejmuje również mięśnie, które próbują zaadaptować się do nowej sytuacji zgryzowej, skórę i kości. Niewłaściwie zrekonstruowany zgryz potrafi postarzyć pacjentów nawet o 30 lat!!! 

Na szczęście współczesna medycyna, w tym także stomatologia, doskonale sobie radzi z tego typu zmianami. Prawidłowa rekonstrukcja zgryzu odejmuje wiele lat, a starannie przeprowadzone zabiegi stomatologiczne potrafią przywrócić młody, zrelaksowany uśmiech, a także harmonijny i atrakcyjny wygląd całej twarzy. 

Zrzut ekranu 2017-10-24 o 12.17.29

Najważniejsze zmiany zachodzące z wiekiem w obrębie twarzy
związane z brakami w uzębieniu to:

 • Pojawienie się zmarszczek mimicznych i powstanie zmarszczek „marionetek”
 • Obniżenie wysokości zwarcia Odwrócenie trójkąta estetycznego twarzy
 • Zmiana w dominacji zębów łuku górnego na rzecz zębów łuku dolnego
 • Starcie zębów
 • Opadanie kącików ust
 • Wyostrzenie bruzd nosowo-wargowych
 • Zanik tkanki tłuszczowej głównie w okolicy skroniowej i policzkowej
 • Skrócenie odległości czubek nosa–broda (1/3 dolnej twarzy)
 • Wysunięcie bródki

Artykuł powstał we współpracy z Candeo Logo

Bibliografia:

 1. Dobrosława Stoczkiewicz, Współzależność wskaźników Boltona z cefalometryczną oceną profilu tkanek miękkich twarzy; Rozprawa na stopień doktora nauk medycznych
 2. Alicja Winiarska, Ryszard Koczorowski, Marek Ruchała, Krzysztof Michałek, Leczenie protetyczne u pacjentów z akromegalią – opis przypadków; Dental Forum 2016
 3. Anna Galęda, Ocena jakości życia pacjentów przed i po wybranych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej; Praca doktorska 

OFERTA PROMOCYJNA

Centrum Stomatologii CANDEO to firma rodzinna, a obecnie już trzecie pokolenie mężczyzn z rodziny Hędzelek zajmujących się branżą stomatologiczną. Podobna filozofia, holistyczne spojrzenie na zdrowie i potrzeby pacjenta sprawiły, iż w 2017 roku CANDEO dołączyło do grona partnerów Mandala Beauty Clinic.

Owocem tej współpracy jest wyjątkowa oferta tylko dla pacjentów obu klinik:

Rabat o wartości 850 zł w Candeo dla wszystkich pacjentów Mandala Beauty Clinic obejmujący:

• bezpłatną konsultację z Prof. dr hab. Wiesławem Hędzelkiem (o wartości 250 zł)*

• bezpłatne badanie tomograficzne obu łuków zębowych (o wartości 600 zł)*

 

Rabat o wartości 650 zł w Mandala Beauty Clinic dla wszystkich pacjentów CANDEO obejmujący:

• bezpłatną konsultację z chirurgiem plastycznym (o wartości 150 zł)*

• kartę upominkową dla każdego pacjenta, który skorzysta z konsultacji (o wartości 500 zł)*

Zwróć uwagę:

* Umów się na konsultację telefonicznie. Z promocji można skorzystać tylko za okazaniem zaproszenia otrzymanego w jednej z klinik. Promocji nie można łączyć z innymi akcjami promocyjnymi kliniki.

***