SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 A WYPEŁNIACZE i BOTOX

Z początkiem nowego roku i rozpoczęcia przyjmowania szczepionki na Covid-19 na świecie pojawiły się doniesienia o reakcjach u pacjentów z wypełniaczami twarzy, różnych producentów. Takie reakcje występują również po innych szczepionkach i pojawiają się niezależnie od czasu kiedy były podane wypełniacze. 
„Jest to normalna odpowiedź immunologiczna organizmu. Twój układ odpornościowy, który powoduje stan zapalny, zostaje wzmocniony, gdy dostaniesz szczepionkę, tak to powinno działać!” – tłumaczy dr Samir Ibrahim.
Możliwy jest obrzęk i stan zapalny w okolicy wypełnienia. Nie jest to jednak groźny objaw. Osoby, które zdecydują się na szczepienie i wystąpi u nich reakcja powinny zgłosić się do swojego chirurga lub dermatologa. Leczenie jest proste, polega ono na podawaniu leków antyhistaminowych i jeśli trzeba małych dawek prednizolonu.

„Osobiście mocno polecam przyjęcie szczepionki jeśli tylko będzie ku temu okazja. OBJAWY UBOCZNE SĄ TYLKO CHWILOWE, NIE POWINNO TO NAS ZNIECHĘCIĆ!”

EDIT: Sczepienia na COVID-19 a Botox

Ostatni post n/t notowanych reakcji na szczepienie u osób z wypełniaczami, w którym przedstawiliśmy z dr Samirem Ibrahimem wnioski ze światowych ośrodków medycznych i wyniki obserwacji pacjentów po zabiegach medycyny estetycznej, które się szczepiły, wzbudził wiele emocji, w zasadzie niepotrzebnych. Celem naszego wpisu było przedstawienie aktualnej wiedzy w tym temacie czyli, że pojawiają się takie reakcje i jak należy do tematu podejść.
Niestety sporo osób nadal nie rozróżnia wypełniaczy od botoksu, co rodzi kolejne nieporozumienia. Nasza dermatolog dr Hana Köhncke – wyjaśnia różnicę i ewentualny wpływ szczepionki na Covid-19 na pacjentów po zabiegach z botoxem.

„W związku z wieloma komentarzami odnośnie wypełniaczy, toksyny botulinowej (potocznie nazywanej botoksem) oraz szczepień na Covid-19 wyjaśniamy. Toksyna botulinowa nie jest wypełniaczem, jest nim najczęściej kwas hialuronowy. Toksyna botulinowa typu A lub gorzej brzmiąco jad kiełbasiany, to toksyna otrzymywana z bezwzględnie beztlenowych bakterii, brzmi to dość strasznie i przerażająco, ale tak nie jest. Toksyna botulinowa nie jest wypełniaczem czyli nie uniesie nam i wypełni naszej tkanki podskórnej. W uproszczeniu działa na mięśnie, aby mniej się kurczyły (pracowały). Toksyna zanim zaczęła być stosowana w niwelowaniu zmarszczek, była szeroko stosowana w neurologii przy m.in. nadmiernej spastyczności mięśni, w dziecięcym porażeniu mózgowym. Dawki stosowane w dermatologii estetycznej są wielokrotnie mniejsze niż w neurologii. Toksyna botulinowa jest stosunkowo bezpiecznym lekiem i jej stosowanie nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia na COVID-19 (kwas hialuronowy również nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Czym zatem są wypełniacze najczęściej to kwas hialuronowy, ale też hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy czy polikaprolakton. Mają one za zadanie wypełnić ubytki naszej tkanki podskórnej. Może się zdarzyć, że po szczepieniu na Covid-19 lub innym szczepieniu w okolicy, gdzie był podany kwas hialuronowy dojdzie do niewielkiego obrzęku, jest to tymczasowe i w trakcie badań wykazano, że obrzęk mijał po kilku dniach. Zatem pamiętajcie drodzy pacjenci – szczepienia na Covid-19 są dobrowolne i będąc po zabiegach z użyciem botoksu czy wypełniaczy możecie się zaszczepić.”