Spotkanie z health & wellbeing coachem – Zhanna Dijkstra

 

Naszym mottem jest równowaga między ciałem a duchem, a także holistyczne podejście do problemów pacjentów. Dlatego bardzo się ucieszyliśmy ze spotkania z health & wellbeing coachem. Zhanna Dijkstra wyznaje podobne wartości i na co dzień pomaga swoim klientom znaleźć ten balans.

Health & wellness coach nie jest najpopularniejszą profesją w naszym kraju. Czym dokładnie się zajmujesz? 

Ten zawód jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, w Europie mniej, ale powoli się to zmienia. Health coach to wykwalifikowany doradca, który pomaga swoim klientom w transformacji stylu życia, aby mogli cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. 

W skrócie to trener personalny, fitness, doradca żywieniowy, partner zewnętrzny – wszystko w jednym. Według badań, aż 80% ludzi potrzebuje właśnie takiego wsparcia z zewnątrz, aby móc dokonać trwałych zmian w swoim życiu. Pomagam moim klientom wyznaczyć cele i je realizować, rozwiewam wątpliwości dotyczące odżywiania, doradzam w kwestii ćwiczeń, nawyków i stylu życia, tak aby znowu mogli się nim cieszyć.

Moje programy coachingowe odpowiadają na potrzeby ciała, umysłu i ducha. Uwzględniam w nich różne aspekty, dotyczące żywienia, ruchu, samopoczucia psychicznego, czy wiary w siebie. Tylko takie holistyczne podejście gwarantuje sukces.

Dlaczego ludzie potrzebują Twojej pomocy?

Dokonywanie zmian jest ciężkie, a zmian, które będą długotrwałe jeszcze cięższe. Jeżeli kiedykolwiek chcieliście rzucić kawę lub cukier albo schudnąć czy ćwiczyć regularnie, wiecie, jak łatwo jest zacząć z najlepszymi intencjami w poniedziałek, tylko po to, aby porzucić plan pod koniec tygodnia.

Większość moich klientów musi na co dzień pogodzić pracę w stresie, życie rodzinne i inne obowiązki. Często chcą zmian w swoim życiu, ale mają za mało czasu, żeby wiedzieć, co zrobić, w jaki sposób i jak zacząć. Do tego zewsząd dostają mnóstwo informacji, które są sprzeczne lub mylące. Natomiast dzięki współpracy z health coachem mogą od razu zacząć działać według specjalnie dla nich przygotowanego planu, dostosowanego do ich trybu życia, potrzeb i pragnień. Wszystko polega na podejmowaniu codziennie drobnych kroków, które z czasem staną się stałymi nawykami, i to bez zbędnych wyrzeczeń, diet czy poświęcania temu zbyt dużej ilości czasu. Ale to też podejmowanie właściwych kroków, we właściwym porządku, z odpowiednim wsparciem. Właśnie to profesjonalne wsparcie jest bardzo ważne, zwłaszcza w trudnych momentach.

Ludzie, którzy przychodzą do mnie po pomoc, czują się źle, są zmęczeni, chcą odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zdrowiem. Próbowali już różnych rzeczy, ale nie działały. Dzięki współpracy ze mną w końcu mogą uzyskać długotrwałe efekty.

Większość z nich to pracownicy korporacji. Z jakimi problemami się zmagają?

Świat korporacji znam bardzo dobrze, spędziłam w nim ponad 10 lat, zanim całkowicie się wypaliłam. To doświadczenie otworzyło mi oczy i zmieniło na zawsze moje spojrzenie na zdrowie i wellbeing.

Patrząc wstecz, myślę, że mogłabym zapobiec mojemu wypaleniu, zmieniając styl życia. Wtedy nie znałam jednak innego, lepszego. Obserwowałam też moich kolegów z pracy, którzy tak jak ja zmagali się ze stresem, bezsennością, zaburzeniami odżywiania, problemami z wagą, cerą, wypaleniem zawodowym. Do tego nie dbali wcale o siebie, o codzienny ruch czy zbilansowaną dietę. Chyba właśnie dlatego zajmuje się tą grupą osób, bo dokładnie wiem, przez co przechodzą.

Opowiedz proszę więcej o health coachingu. Jak to działa?

Moje programy coachingowe są w 100% dostosowane do potrzeb każdego klienta. Zazwyczaj pracujemy 1-6 miesięcy w zależności od wyznaczonego celu i indywidualnej sytuacji. Zaczynamy od sesji na Skype, w czasie której potencjalny klient ma okazję przedyskutować swoje problemy, zadać pytania dotyczące moich metod i programu. To dobry sposób na sprawdzenie, czy health coaching jest dla niego dobry i czy możemy pracować razem.

Następnie decydujemy o długości trwania programu i wyznaczamy cele, które chcemy osiągnąć. Są one dostosowane do stylu i trybu życia klienta. Na początku spotykamy się na sesji raz na dwa tygodnie na Skype, rozmawiamy o postępach i omawiamy kolejne kroki, które należy podjąć. Pomiędzy tymi sesjami jesteśmy w kontakcie mailowym, także klient może liczyć na stałe wsparcie. Nigdy nie zostaje sam.

Mieszkasz w Holandii. Czy udzielasz rad ludziom, którzy mieszkają poza jej granicami, na przykład w Polsce?

Oczywiście! Pracuję z klientami z całego świata dzięki magii Skype’a. Większość z nich to kadra kierownicza korporacji, więc taka forma jest idealna, bo umożliwia kontakt z pracy, domu, a nawet w czasie podroży biznesowej.

Jesteś nie tylko coachem, lecz także raw food chefem. Co to oznacza?

Raw food (z ang. surowe jedzenie) to dieta, w której jada się tylko lub w większości żywność nieprzetworzoną, niegotowaną, w jej naturalnej formie. Jadłospis bazuje na produktach roślinnych, wegańskich, z wyłączeniem produktów pochodzenia pszczelego, takich jak miód i pyłek, które zawierają ważne składniki odżywcze i  wykazują właściwości lecznicze. Raw food oznacza, że żywność w trakcie obróbki nie jest podgrzewana powyżej 42 stopni C, dzięki temu zachowuje wartości odżywcze, minerały, witaminy. Większość ludzi myśli, że raw food to tylko sałatki, ale to dużo więcej. Właściwie wszystkie potrawy można przygotować w wersji raw.

Czy według Ciebie to najlepsza dieta dla nas?

I tak, I nie. We współczesnym świecie pełnym przetworzonej żywności, powinniśmy zadbać, aby w naszym jadłospisie znalazły się produkty raw: świeże warzywa, owoce, orzechy, nasiona. Ale bycie na całkowitej diecie wegańskiej raw food nie jest dla wszystkich. Zwłaszcza jeżeli nie jest ona prawidłowo skomponowana. Aby zapobiec niepożądanym efektom czy chorobom, podczas przygotowywania indywidualnych planów żywieniowych korzystam z ponad 100 teorii dietetyki. Każdy z nas jest inny, dlatego stosuję zasadę indywidualności biochemicznej. Wierzę, że dieta raw food może zdziałać cuda, ale tylko pod warunkiem, że jest prowadzona prawidłowo. 

Jakie jest Twoje ulubione danie? Zdradzisz nam przepis?:)

Trudno wybrać tylko jedno danie. Uwielbiam czekoladę i tworzę przepisy, dzięki którym jest nie tylko smaczna, lecz także pełna składników odżywczych, wpływających korzystnie na nasz nastrój, umysł i dodaje energii. A co najważniejsze, można ją spożywać bez wyrzutów sumienia.

Mój ulubiony deser to cudowny mus czekoladowy z awokado, którego przygotowanie zajmuje jedynie 5 minut! Jest intensywny w smaku, ale ma delikatną konsystencję. Często serwuję go na przyjęciach, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, i zawsze jest hitem. Parę łyżek wystarczy, by zaspokoić podniebienie. Jest to deser roślinny, raw, odpowiedni dla każdej diety. 

Składniki:

1 duże dojrzałe awokado

¼ kubka miodu / syropu klonowego/ z agawy lub stewia dla smaku (kilka kropli)

¼ kubka surowego kakao (lub mieszanki kakao I karobu)

¼ łyżeczki esencji waniliowej

½ łyżeczki octu balsamicznego

szczypta soli

Przygotowanie:

Wszystkie składniki zblenduj na gładką masę. Spróbuj i w razie potrzeby dodaj więcej słodzika i/lub kakao. Przełóż do miseczek, a następnie włóż do lodówki na przynajmniej dwie godziny. Przed podaniem posyp kakao, udekoruj malinami lub innymi owocami oraz wiórkami kokosowymi.

Więcej moich przepisów można znaleźć w darmowym e-booku Supercharged Breakfasts: http://bit.ly/superchargedbreakfasts. Przygotowanie wszystkich dań zajmuje mniej niż 10 minut. Dzięki nim śniadanie może stać się wartościowym posiłkiem, które zmienia nastrój, energię i wydajność.

Ale przygotowujesz też nie tylko potrawy, lecz także naturalne kosmetyki. Opowiesz nam więcej o swojej marce? Jak to się zaczęło?

Stworzyłam własną całkowicie naturalną markę do pielęgnacji skóry Naked Skin Botanical Skinfood, ponieważ nie mogłam znaleźć produktów, które by nie podrażniały mojej wrażliwej skóry. Trzeba pamiętać, że skóra to nasz największy zewnętrzny organ, który w ciągu 20 sekund absorbuje 40% wszystkiego, co nią aplikujemy. Dlatego właśnie to, co aplikujemy, ma duży wpływ na jej wygląd. 

Chciałam stworzyć markę produktów roślinnych, niezawierających chemikaliów, wykonanych z certyfikowanych organicznych składników, które odżywiają, regenerują komórki, chronią przed słońcem. Nie znalazłam wcześniej takich produktów na rynku.

W tym czasie zgłębiałam też tajniki ziołolecznictwa. Zafascynowała mnie moc lecznicza roślin, zwłaszcza olejków eterycznych, które dodatkowo mają działanie aromaterapeutyczne. Powiązałam to z moją wiedzą na temat holistycznego odżywiania i ten sposób narodziła się marka Naked Skin Botanical Skinfood.

Stworzyłam serię luksusowych bioaktywnych roślinnych produktów, które oczyszczają, nawilżają i odżywiają skórę. Dzięki codziennym rytuałom z ich użyciem można odkryć jej naturalne piękno. Więcej informacji na stronie www.nakedskinbotanicals.com lub Instagramie @nakedskinbotanicals.

Czym się różnią od tych dostępnych w tradycyjnych sklepach?

Większość konwencjonalnych kosmetyków zawiera toksyczne substancje chemiczne, które szkodzą naszemu zdrowiu. Naturalne, roślinne produkty są zupełnie bezpieczne i faktycznie odżywiają ciało. Rośliny od wieków słyną ze swoich zdrowotnych i pielęgnacyjnych właściwości. Skorzystałam z tej wiedzy przy tworzeniu swoich produktów. Uzyskałam koncentraty, które nie tylko pięknie pachną, lecz także przynoszą widoczne efekty. Kosmetyki Naked Skin Botanical Skinfood są zrobione z certyfikowanych organicznych składników, pochodzących z całego świata. W 100% naturalne, roślinne, wegańskie nadają się dla wszystkich typów cery i dla każdego wieku.

Co Cię inspiruje? Skąd bierzesz pomysły na nowe produkty?

Inspiruję się naturą i innymi kulturami. Kocham podróżować. Uczę się wtedy o rytuałach pielęgnacyjnych oraz składnikach używanych w różnych kulturach. Wiele z nich ma wypróbowane od wieków rytuały lecznicze i upiększające. Z każdego wyjazdu przywożę nowe składniki, książki oraz przepisy, które testuję i rozwijam.

A co sądzisz o zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej?

Uważam, że to wspaniałe, że mamy wolny wybór i że takie procedury są dostępne. Jednym mogą pomóc w odzyskaniu pewności siebie, dla innych, np. chorych na raka, mogą stanowić początek nowego życia. Należy jednak pamiętać, że te procedury to tylko pierwszy krok. Pozwalają uzyskać szybkie efekty, ale trzeba zmienić styl życia, odżywiania, myślenia, aby je utrzymać na dłużej.

Motto Mandala Beauty Clinic to balans ciała i ducha. Zdradzisz naszym pacjentom swoją receptę?

Odnalezienie balansu między pracą a życiem osobistym to długotrwały proces. Przede wszystkim trzeba mieć czas dla siebie, nawet jeżeli jest to tylko 30 minut w ciągu dnia. Radość jest naturalnym antidotum na stres, dlatego codziennie powinniśmy robić coś, co sprawia nam przyjemność. Ważna jest też aktywność fizyczna. Polecam jogę. To świetny sposób na utrzymanie równowagi między ciałem a duchem, ale oczywiście każda aktywność jest dobra i pomocna.

Dziękujemy!

photo

Bio

Zhanna Dijkstra – holistyczny health coach, prowadzący terapię online, oraz wyszkolony raw food chef, którego misją jest pomoc w odnalezieniu harmonii wśród otaczającego korporacyjnego świata celów i deadlinów. Doradza kobietom i mężczyznom z całego świata, jak stać się ich zdrowszą, szczęśliwszą wersją samego siebie poprzez prawidłowe odżywianie, ruch oraz odpowiednie nastawienie.

http://www.zhannadijkstra.com/