Specjalista radzi: jak dbać o skórę

 

Trądzik, przebarwienia, suchość, nadwrażliwość, zmarszczki – niezależnie od wieku borykamy się z różnymi problemami z cerą. Gdy zauważymy jakieś niepokojące zmiany, kierujemy się od razu do wielkiej samoobsługowej drogerii i na długie godziny giniemy w gąszczu półek, z których uśmiechają się do nas przeróżne kolorowe kremy, sera, toniki, żele, płyny, mleczka. Ich producenci obiecują nam spektakularne efekty i poprawę wyglądu skóry czasami już po pierwszym użyciu (sic!). Doskonale wiemy, jak to wygląda w rzeczywistości. Dlatego wiedzę o sposobach pielęgnacji  skóry powinniśmy czerpać nie z reklam, lecz u specjalistów. Tym bardziej, że lato to trudny okres, w którym jest ona narażona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych.

OCHRONA

Zanieczyszczenie środowiska, wolne rodniki, promieniowanie ultrafioletowe, podczerwone, a także mniej popularne VIS (emitowane np. przez ekrany urządzeń cyfrowych) szkodzą naszej skórze. Zwłaszcza promienie UVA i UVB powodują zmiany w strukturze komórek, ich degenerację, zaburzenia pigmentacji, spadek ilości kolagenu, a nawet reakcje alergiczne czy choroby nowotworowe. Dlatego powinniśmy używać kremów ochronnych, i to nie tylko latem, i nie tylko na twarz, lecz także ręce, dekolt czy szyję, które też są zazwyczaj odsłonięte i narażone na szybkie fotostarzenie. Co ciekawe, jak radzą niektórzy dermatolodzy, o ochronę skóry powinniśmy zatroszczyć się już w trakcie podróży na wakacje, gdyż szyby samolotu nie chronią przed promieniowaniem UVA!

ODŻYWIANIE

Nasza skóra, podobnie jak cały organizm, potrzebuje substancji odżywczych, umożliwiających jej regenerację. Dlatego należy pamiętać o ich codziennej dawce w postaci kremów bogatych między innymi w witaminę A (retinol) i pochodne, które stymulują produkcję kolagenu, a tym samym opóźniają procesy starzenia się. Czasami retinol może powodować podrażnienie, dlatego ważne jest, aby stosować go pod kontrolą specjalisty. A skoro o odżywianiu mowa, to pamiętajmy, że codzienna dieta również ma wpływ na wygląd naszej skóry. Niestety, nie zawsze dobry. 

NAWILŻANIE

Pierwszą oznaką, że nasza skóra potrzebuje wody, są suche usta. Pamiętajmy wtedy, aby dostarczyć jej nie tylko od środka, lecz także od zewnątrz w postaci odpowiednich kosmetyków. Te z kolei powinny być dobierane indywidualnie do rodzaju cery i aplikowane po uprzednim oczyszczeniu skóry. Ta znajomość potrzeb własnej skóry oraz codzienne domowe rytuały mogą uchronić nas przed niepożądanymi zmianami w wyglądzie. Niestety, jeśli chodzi o zmarszczki, to nie na zawsze. Ale wtedy znowu można skorzystać z porady specjalisty i dowiedzieć się nie tylko jak dbać, lecz także w jaki sposób odmłodzić skórę :). 

Jeżeli masz więcej pytań na temat pielęgnacji skóry, zbilansowanej diety czy zabiegów medycyny estetycznej, zgłoś się na konsultacje do naszych specjalistów: dermatologa, dietetyka i chirurga plastycznego.

dr Małgorzata Czarniawska