Specjalista – czyli kto? O profesjonalizmie w dziedzinie medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

Dobrze jest mieć w rodzinie tak zwaną „złotą rączkę”, która z miejsca rozwiąże nasze drobne, domowe problemy. Jednak w sprawach istotnych i mogących mieć poważne konsekwencje szukamy profesjonalnej porady i wykonania. Budując dom, zwracamy się do architekta, spisując ważne dokumenty, radzimy się prawnika… a co w kwestii zdrowia i urody? Przy dzisiejszym dostępie do tak wielu możliwości – czy warto ryzykować?

Drobne zabiegi, spore konsekwencje

Obecne regulacje dotyczące niektórych zabiegów medycyny estetycznej nie są jasno sprecyzowane. Jednak wykształcenie często decyduje o bezpieczeństwie wykonywanego zabiegu. Odpowiedzialna opieka to także komfort dla pacjenta. Wykonując nawet te prostsze, dziś już standardowe, szybkie zabiegi (np. z zakresu medycyny czy dermatologii estetycznej), musimy uwzględnić niewielkie ryzyko efektów niepożądanych. Profesjonalnie przygotowany specjalista nie tylko wykona odpowiednio zabieg, ale też jest przygotowany na reagowanie w razie ewentualnych skutków ubocznych.

Kto lubi niespodzianki?…

Rozwój nauki pozwala na szerszy i szybszy dostęp do zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Jesteśmy już oswojeni z coraz nowszymi technologiami. To z kolei może uśpić czujność pacjentów: wiele zabiegów rozumieją jako „rutynowe”, nie przewidują ich specyficznej ingerencji w ciało. Niemiłe niespodzianki mogą zaskoczyć tych, którzy poddają się zabiegom bezkrytycznie i, niestety,nie są w swych decyzjach wspierani przez specjalistę. Rola lekarza polega bowiem nie tylko na dobraniu metody, określenia jej skali, ale też wyraźnego stawiania rozsądnych granic.

Świetnym przykładem są zabiegi powiększania piersi. Do zachowania proporcji ciała ważne jest zebranie kilku parametrów jak np. szerokość klatki piersiowej, na których podstawie (między innymi) określa się wielkość implantu. Szczegółowo przygotowany do ich wszczepienia lekarz będzie potrafił „wyobrazić sobie” pacjentkę po zabiegu. Doradzi więc optymalne rozwiązanie i nie zgodzi się na zabieg z efektem szkodliwym dla sylwetki. Dzięki temu pacjentka może być pewna spodziewanego estetycznego wyniku operacji.

Cena doświadczenia

Ilość przeprowadzonych zabiegów i zebranego tym samym latami doświadczenia odzwierciedla jakość oferowanych usług. Certyfikaty, dyplomy szkoleń i współpraca z uznanymi specjalistami potwierdzają zdobytą wiedzę. Jeśli więc chcesz być pewien, że oddajesz się w ręce kliniki i lekarza, któremu możesz zaufać, warto sprawdzić referencje wybranego miejsca. W Polsce kuźnią kadr chirurgii plastycznej jest Polanica Zdrój, ale coraz częściej specjaliści szukają też ośrodków szkoleniowych poza krajem.

Nie można pominąć kwestii ceny zabiegu. Aparatura i sprzęt, przygotowany personel, opieka „po”, to tylko kilka rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Jeśli widzimy na półkach sklepowych bardzo niskie ceny za oferowane produkty, zwykle zapala się nam czerwona lampka – i ta sama zasada powinna działać w przypadku medycyny estetycznej. Nikt nie chce przecież dopłacać do zabiegu własnym zdrowiem.

W skład ceny powinna być wliczona opieka po zabiegu. Warto zapytać, czy uwzględniono w niej koszty pobytu w klinice, opatrunki i inne elementy niezbędne podczas rekonwalescencji.

Przed zabiegiem nie bój się zadawać pytań i oczekiwać konkretnych odpowiedzi. To ważne, by znać wszystkie ustalenia wcześniej:

  • Lekarz ma obowiązek opowiedzieć pacjentowi o przebiegu zabiegu, ale też o ewentualnych skutkach ubocznych i niebezpieczeństwie.
  • Każdy, nawet drobny zabieg, powinien być poprzedzony przez wywiad lekarski.
  • Specjalista nie może okazywać zniecierpliwienia pytaniami pacjenta, powinien rozwiązać wszystkie wątpliwości i szczegółowo odpowiadać na pytania.
  • Pacjent nie powinien być pozostawiony sam sobie po zakończonej operacji. Specjalista lub wykwalifikowany personel musi kontrolować zdrowie pacjenta aż do zakończenia rekonwalescencji.