Skleroterapia – najczęściej zadawane pytania

Skleroterapia to jeden z zabiegów oferowanych pacjentom borykającym się z problemami żylnymi. Na czym polega i kiedy powinien mieć zastosowanie przedstawiamy w tym artykule.

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia to zabieg ambulatoryjnego leczenie pajączków, drobnych zmian żylnych. Może być również stosowany w leczeniu niektórych małych żylaków, obrzękniętych żył, które często są widoczne pod skórą. Lekarz wstrzykuje roztwór do obliteracji  żylaków bezpośrednio do żyły, który podrażnia wyściółkę naczynia, powodując jego zwłóknienie  i zamknięcie się. Zmusza to krew do przekierowania przez zdrowsze żyły, podczas gdy uszkodzona żyła zanika w ciągu następnych dwóch do sześciu miesięcy. Zabieg jest szybki i nie wymaga hospitalizacji. 

Dla kogo?

Osoby, które odnoszą największe korzyści ze skleroterapii, mają pajączki lub małe żylaki na nogach, są w wieku od 30 do 60 lat, nie miały problemów z krzepnięciem krwi w przeszłości, nie rodziły ani nie były w ciąży w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim należy skonsultować z lekarzem czy zabieg jest odpowiedni w danej sytuacji. Po uzgodnieniu terminu przed zabiegiem należy unikać przyjmowania aspiryny i innych leków rozrzedzających krew, w tym; witaminy E, Ginkgo Biloba, Aleve, Ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. leki na zapalenie stawów) przez 2 dni przed i 2 dni po zabiegu.

Jakie są zalety zabiegu?

  • Zabieg skleroterapii jest bardzo szybki.
  • Nie ma wymaga okresu rekonwalescencji, skutkiem ubocznym są zwykle siniaki w miejscu wstrzyknięcia.
  • Skutki uboczne, w tym siniaki i obrzęki, są zwykle niewielkie i krótkotrwałe.
  • Może leczyć pajączki, które są zbyt duże, aby można je było usunąć laserem.
  • Jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów i odcieni skóry, w przeciwieństwie do niektórych laserów, które niosą ze sobą ryzyko problemów z pigmentacją na oliwkowej lub brązowej skórze.

Jakie są wady zabiegu?

  • Pełne efekty mogą pojawić się nawet po sześciu miesiącach.
  • Dla uzyskania optymalnych rezultatów może być konieczne wykonanie serii zabiegów.
  • Czasami w miejscu wstrzyknięcia może wystąpić hiperpigmentacja (lub odbarwienie), zwłaszcza u osób o ciemniejszej skórze. W niektórych przypadkach może to być trwałe.
  • Gdy zabieg nie jest prawidłowo wykonany, skleroterapia może w rzeczywistości spowodować pojawienie się większej liczby uwidocznionych żył — dlatego ostrożnie należy wybierać osobę przeprowadzającą zabieg.
  • W niezwykle rzadkich przypadkach po wstrzyknięciu może powstać zakrzep krwi będący zagrożeniem zdrowia i życia. Należy porozmawiać z lekarzem o tym, jak zmniejszyć to ryzyko.

Jeżeli borykasz się ze problemami żylnymi w postaci pajączków lub większych zmian żylnych umów się na konsultację z flebolgiem. Lekarz w trakcie badania oceni jaki zabieg okaże się najskuteczniejszy w danym przypadku.