Skalpel czy endoskop?

Na naszym blogu przedstawialiśmy niedawno dra Christoffera Ingvesa – chirurga plastycznego, który dołączył do zespołu Mandala Beauty Clinic. Dr Ingves specjalizuje się w zabiegach endoskopowych, czyli wykonywanych za pomocą specjalistycznych wzierników wprowadzanych do wnętrza ciała, bez konieczności użycia skalpela. Postanowiliśmy wykorzystać jego ogromną wiedzę na ten temat i zadać kilka pytań.

Jakie są korzyści zabiegów endoskopowych?

Powszechnie mówi się, że mała inwazyjność. Ja bym jednak z tym polemizował, bo przecież przez mały otwór można również dokonać wielkich zmian. Oczywiście jeśli myślimy o bliznach pooperacyjnych, to zabiegi te są małoinwazyjne. Pod względem estetycznym są więc lepsze od tradycyjnych. Rekonwalescencja również jest krótsza, a co za tym idzie, ryzyko infekcji mniejsze. 

Co jako pacjenci powinniśmy wiedzieć, wybierając pomiędzy zabiegiem tradycyjnym a endoskopowym?

Pacjent może wybrać klinikę, lekarza, zabieg, ale nie metodę. Tę doradza doświadczony specjalista. Sam pacjent nie ma możliwości porównania obu technik, gdyż nie posiada specjalistycznej wiedzy na ten temat. Jedyne, co może brać pod uwagę, to właśnie wspomniane względy estetyczne.

Czy można powiedzieć, że zabiegi endoskopowe są modne?

Trendy nie mają żadnego znaczenia. Trendem ogólnym jest jak najmniejsza inwazyjność. A właśnie chirurgia endoskopowa jest małoinwazyjna. Tylko tu znowu wracam do kwestii, czym jest owa inwazyjność. Czy jeżeli przez mały otwór dokonujemy wielkich zmian, to nadal nie jest to inwazyjne?… 

Untitled design (99)Dr Christoffer Ingves – specjalista chirurgii plastycznej, kosmetycznej i rekonstrukcyjnej. Członek towarzystw i stowarzyszeń chirurgicznych w Danii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii i Polsce. W 1990 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Kopenhadze, a w 2009 roku zdobył tytuł magistra Harvard Medical School ze specjalizacją Laser & Aesthetic Skin Therapy. W międzyczasie otworzył własną praktykę lekarską Ingves Clinic. W 2015 rozpoczął współpracę z jedną z polskich klinik chirurgii plastycznej, a w 2018 dołączył również do zespołu Mandala Beauty Clinic w Poznaniu. Jest autorem wielu prac naukowych. Występował także w roli eksperta w programie „Życie bez wstydu” stacji TVN Style.