Sezon na pomidory

Czerwone, żółte, polne, szklarniowe, malinowe, wiśniowe – pomidory mogą różnić się wyglądem, ale łączy je jedno – cenne wartości odżywcze oraz walory smakowe, które docenią wszyscy, również osoby będące na diecie. 

Pomidory zawierają dużą ilość witamin, zwłaszcza C i E będących silnymi przeciwutleniaczami, chroniącymi nasz organizm przed starzeniem się oraz nowotworami, K regulującą krzepliwość krwi, a także z grupy B mających dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Są również bogatym źródłem potasu obniżającego ciśnienie i innych minerałów: wapnia, magnezu, żelaza, a nawet miedzi i cynku.

Przede wszystkim zaś zawierają likopen – związek z grupy karotenów, silny antyutleniacz, który według badań naukowców z Harvardu, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty. Ale nie tylko. Możliwe, że chroni również przed nowotworami jelita grubego, żołądka, płuc, piersi czy skóry. Poza tym hamuje proces zwyrodnienia plamki żółtej, co jest przyczyną utraty wzroku u wielu osób w podeszłym wieku, a także zapobiega chorobom wieńcowym i zawałom.

„Co ciekawe, najwięcej likopenu zawierają przetworzone pomidory poddane obróbce termicznej, w postaci sosów, przecierów, ketchupów, zwłaszcza z dodatkiem oliwy”– zauważa nasza dietetyczka Angelika Kargulewicz. Dzięki temu z ich cennych właściwości możemy korzystać cały rok. A tymczasem cieszmy się smakiem i aromatem świeżych warzyw, gdyż sezon pomidorowy w pełni. Można z nich przyrządzić na przykład popularną na Bliskim Wschodzie sałatkę tabbouleh.

Tabbouleh to tradycyjne libańskie danie, którego głównym składnikiem są właśnie pomidory, a także kasza bulgur (czasami zamieniana na kuskus), natka pietruszki, a także ogórek, cebula, czosnek, ewentualnie cytryna, zioła, orzechy piniowe. Przepisów na tę sałatkę jest wiele i można ją przyrządzić na wiele sposobów. Ważne jednak, aby przed połączeniem warzyw wymieszać je z odrobiną oliwy z oliwek, gdyż uchroni to witaminę C zawartą w pomidorach przed działaniem enzymu obecnego w ogórkach. Dzięki temu jest to danie nie tylko o wyśmienitym smaku, ale także o wyjątkowych wartościach odżywczych.