Ratunku, dieta!

Nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Kto już jej doświadczył, nie chce wracać, a kogo jeszcze czeka – woli o niej nie myśleć. Są jednak i tacy, którzy uważają ją za wartościowy etap w życiu. Specjalistka dietetyk z Mandala Beauty Clinic Angelika Kargulewicz stara się odczarować złą sławę diety:
Moim nadrzędnym celem jest pozostawienie u pacjenta jak najlepszych doświadczeń po procesie odchudzania.
A więc nie ma co zwlekać, zaczynamy!

Po co komu dietetyk?
Kto z nas nie chciałby zrzucić kilku kilogramów, szczególnie po świętach? Jednak gdy nie mamy jednoznacznych wskazań zdrowotnych do diety, trudno jest ją rozpocząć. Zmobilizować może profesjonalna porada.
Dietetyk układa przede wszystkim indywidualny plan działania żywieniowego zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych. Pomaga też zrozumieć procesy związane z odżywianiem, interesuje się pochodzeniem produktów i ich wpływem na organizm wraz ze środkami farmakologicznymi – tłumaczy nasza specjalistka. – Zwykle nie ma konieczności nadzoru lekarza przy odchudzaniu. A jednak z doświadczenia wiem, że pacjenci mają problem z doborem jadłospisu, który jest smaczny, pożywny i indukuje redukcję masy ciała. Dieta staje się więc dla nich nauką żywienia.
Tak naprawdę to zwykle nasze przyzwyczajenia dyktują nam, co nakładamy na talerz. Dla każdego dieta może być więc okazją do poszerzania kulinarnych horyzontów, czasem na zadbanie o siebie i swój organizm.

Rytm dnia, rytm jedzenia
Wbrew pozorom nie ma idealnej pory na zrzucenie kilogramów. Pora letnia obfituje w świeże warzywa i owoce, chociaż dzisiejsze mrożonki są nie mniej wartościowymi produktami. Zima natomiast bogata jest w cytrusy, idealnie dopełniające plan żywieniowy.
Większe znaczenie ma w diecie pora dnia: faktycznie nie warto objadać się przed snem i ostatni posiłek zaplanować na 3 godziny przed pójściem spać. To optymalna przerwa, bo zbyt długie niejedzenie (np. ostatni posiłek o godz. 18:00, sen o godz. 24:00) nie powoduje spalania, a magazynowanie energii w organizmie. Wieczorem lepiej spożywać białka i węglowodany złożone. A poranek?
Dostarczenie kalorii po nocy to konieczność. Dobrym nawykiem jest spożywanie tak zwanego „solidnego śniadania” – powinno dostarczać ok. 25% całkowitej dziennej energii, natomiast kolacja już tylko 15%-20%. W pierwszej połowie dnia nasz organizm ma wzmożony metabolizm i potrzebuje większych zasobów – radzi Angelika Kargulewicz.

Poznaj wroga
Co grozi w przypadku nieracjonalnej diety? Między innymi efekt jojo. Cudowne diety „w dwa tygodnie” nie działają na dłuższą metę, drastyczne głodówki tylko chwilowo spowalniają metabolizm, a hity dietetyczne (np. oparte na produktach jednego rodzaju) mogą powodować niedobór składników odżywczych, a tym samym problemy zdrowotne. Uwaga też na środki wspomagające odchudzanie (herbatki, zioła, tabletki). Większość dostępnych na rynku preparatów zawiera np. wyciągi z roślin w ilości niewystarczającej do wykazania efektu biologicznego – innymi słowy – od samego suplementu na pewno nie schudniemy.

W czasie karnawału pamiętaj, że alkohol na diecie nie jest najlepszym przyjacielem. Wszelkie „procenty” podnoszą poziom glukozy we krwi i równie szybko przynoszą jej spadek, co odczuwalne jest jako głód. Dodatkowo każdy wzrost poziomu glukozy prowadzi do wzrostu stężenia insuliny, która nasila syntezę tkanki mięśniowej i, niestety, tłuszczowej.
Najlepszym wariantem imprezowym pozostaje wciąż czerwone wytrawne wino, bogate w „odmładzające” polifenole – zdradza nasza dietetyk.

Indywidualne predyspozycje
Dlaczego niektórzy mogą spożywać duże ilości kawy bez większych konsekwencji? Co sprawia, że jedni z nas potrafią powstrzymać się od podjadania?
Odpowiedzią są geny. W Mandala Beauty Clinic oferujemy Test Fit: dzięki zaawansowanej technologii możemy zbadać preferencje żywieniowe z poziomu DNA. Na podstawie próbki śliny przebadanej laboratoryjnie otrzymasz informacje na temat swojego metabolizmu, zapotrzebowania w witaminy, upodobań smakowych czy tolerancji laktozy. Badanie może okazać się kluczowe w rozwiązaniu problemów dietetycznych czy  zdrowotnych. Z pewnością pomoże też dietetykowi ułożyć jadłospis idealny pod organizm pacjenta.

Warto przetrwać kryzys
Chwila słabości zdarza się każdemu i nie należy się nią załamywać. Nie rezygnuj zbyt szybko, pomyśl o przyczynach – może to tylko „zajadanie stresu”, chwilowy brak zajęcia, zwyczajnie gorszy moment. Ważne, by każdy dzień zaczynać zgodnie z ustalonym planem i pamiętać, że dieta działa na naszą korzyść.

Pacjenci cieszą się nie tylko z utraty kilogramów – często zmienia się ich nastawienie, poziom energii i chęć do działania. Mają ładniejsze włosy, zdrowszą cerę. Odpowiednie odżywianie ma większy wpływ na nasze codzienne życie niż nam się wydaje! Efekty będą odczuwalne długoterminowo.

Skuteczna dieta to proces. Organizm musi przyzwyczaić się do nowych nawyków żywieniowych. Tak naprawdę po zakończeniu diety nie powinniśmy z niej całkowicie rezygnować, a jedynie pozwolić sobie na dietetyczne odstępstwa od czasu do czasu.