Przewlekła choroba żylna oraz przewlekła niewydolność żylna – misja dla flebologa

Flebolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem zaburzeń żylnych. Dziedzina ta skupia wiedzę z takich dziedzin jak dermatologia, chirurgia naczyniowa, hematogia radiologia oraz medycyna ogólna.

Znaczna część pracy flebologów związana jest z leczeniem chorób żył, w szczególności kończyn dolnych. Do najczęściej leczonych schorzeń należy przewlekła choroba żylna oraz przewlekła niewydolność żylna, które objawiają się pajączkami, (teleangiektazjami), żylakami czy nawet żylnymi owrzodzeniami zastoinowymi. Inne stany leczone przez flebologów obejmują zakrzepicę żył głębokich, zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych i malformacje żylne.

Przewlekła choroba żylna oraz przewlekła niewydolność żylna

Problemy żylne określane mianem przewlekłej choroby żylnej oraz przewlekłej niewydolności żylnej to szereg zmian patologicznych, które klasyfikowane są według skali CEAP. Klasyfikacja ta ułatwia diagnozowanie przewlekłych zaburzeń żylnych i pomaga zastosować terapię właściwą dla danego stadium choroby.

Każdej literze w klasyfikacji CEAP odpowiada element niewydolności żylnej.
C – objawy kliniczne (w skali od 0 do 6);
E – czynnik wywołujący chorobę (etiologia): wrodzona, pierwotna i wtórna;
A – anatomia, czyli segmenty żył dotknięte chorobą (żyły powierzchowne, głębokie oraz przeszywające)
P – patofizjologia, czyli dysfunkcje: refluks żylny, zastój, refluks i zastój jednocześnie.

Klasyfikacja kliniczna – C – określa fazy zaawansowania choroby. Im wyższa kategoria, tym bardziej zaawansowane zmiany chorobowe.
C0 – brak zewnętrznych objawów przedmiotowych choroby żylnej, mogą się pojawiać objawy typu dyskomfort w nogach co może świadczyć o istnieniu refluksu żylnego;
C1 – pajączki i żyły siatkowate;
C2 – widoczne żylaki;
C3 – obrzęk;
C4 – pojawiające się zmiany troficzne na skórze,
C5 – zagojone owrzodzenia;
C6 – czynne owrzodzenia.

Jeżeli na skali CEAP mamy do czynienia z objawami w ramach grupy C0-C3 mówimy o przewlekłej chorobie żylnej, natomiast przewlekła niewydolność żylna obejmuje objawy z zakresu C4-C6.

Żylaki

To najczęstszy problem, z którym pojawiają się pacjenci w Mandala Beauty Clinic. Żylaki kończyn dolnych to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych, które przyjmują postać poskręcanych sznurów. Często widoczne są na nich znaczne uwypuklenia. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40 roku życia – w Polsce dotykają ok. 47% kobiet oraz 37% mężczyzn.

Najczęstsze objawy świadczące o żylakach to ciężkość i obrzęki nóg, bolesne skurcze mięśni łydek, widoczne niebieskie poszerzone żyły powierzchowne, w zaawansowanych stadiach pojawiają się brunatne przebarwienia, zanik tkanek, owrzodzenia.

Jak powstają żylaki?

Przepływ krwi w naczyniach żylnych możliwy jest dzięki pracy mięśni – skurcz mięśnia uciska żyłę i wypycha krew w kierunku serca. Cofaniu krwi zapobiegają zastawki żylne. Prawidłowo działające zamykają się pod wpływem cofania się krwi i zatrzymują ją. Gdy zastawki są uszkodzone, krew cofa się w dół żyły powodując zastoje krwi, co powoduje nadmierne rozszerzenie żył – czyli widoczne z czasem żylaki.

Leczenie choroby żylakowej

W pierwszej kolejności i we wczesnych stadiach choroby lekarz zaleca nieinwazyjne oraz niefarmakologiczne metody czyli zmianę stylu życia – najczęściej zwiększenie aktywności fizycznej (chodzenie, bieganie, pływanie, jazda na rowerze). Warto też zadbać o prawidłową ergonomię miejsca pracy w przypadku pracy siedzącej oraz stosowną ilość odpoczynku – najlepiej z nogami ułożonymi powyżej poziomu serca.

Pomocne jest również leczenie kompresyjne czyli z zastosowaniem opasek/skarpet/rajstop uciskowych o odpowiednim stopniu kompresji lub masaży pneumatycznych.

Farmakologia pozwala łagodzić nasilające się objawy i dolegliwości. Niebezpiecznym powikłaniem, które może towarzyszyć chorobie żylnej jest zakrzepica, którą również należy leczyć farmakologicznie.

W sytuacji rozwiniętej choroby w grę wchodzi również leczenie zabiegowe – w Mandali proponujemy pacjentom skleroterapię oraz laserowe usuwanie żylaków metodą Cool Touch CTEV. Skleroterapia jest metodą polegającą na podaniu do światła żyły środka obliterującego – leku, który powoduje jej zamknięcie (zarośnięcie). Laserowa terapia Cool Touch to obecnie najmniej inwazyjna, a jednocześnie najskuteczniejsza metoda usuwania żylaków, wykorzystująca działanie lasera wprowadzanego do naczynia. Niestety nie jest metodą refundowaną. Precyzyjny zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych czy obrzęków, dzięki czemu rekonwalescencja jest szybka. Uszkodzone żyły są zamykane, dzięki czemu organizm samoistnie przetacza krew innymi, zdrowymi żyłami.

Warto zacząć działać już przy pierwszych niepokojących objawach. Wczesne wdrożenie zmian w stylu życia oraz rozpoczęcie leczenia pozwoli uchronić się przed poważnymi powikłaniami i rozwojem choroby. Jeśli problem brzmi znajomo – nie zwlekaj i umów się na konsultację flebologiczną do dr Wojciecha Turkiewicza!