Przepuklina brzuszna – ten problem możesz rozwiązać w Mandala Clinic

Mandala Beauty Clinic większości pacjentów kojarzy się z chirurgią plastyczną i medycyną estetyczną. Tymczasem w poznańskiej klinice przeprowadzana są także zabiegi, które nie tylko poprawiają nasz wygląd, ale często ratują życie, i to dosłownie.

Przepuklina brzuszna to stan, w którym część jelita lub innego narządu uwypukla się przez otwory powstające w ścianach powłok brzusznych z powodu osłabienia mięśni. Tak zwany worek przepuklinowy powiększa się pod wpływem ciśnienia w jamie brzusznej, które wzrasta na przykład w czasie przewlekłego kaszlu, parcia czy wysiłku fizycznego. Dlatego szczególnie na przepuklinę są narażone są osoby, których praca wiąże się z przenoszeniem ciężarów, ale również otyłe i cierpiące na choroby układu oddechowego lub wydalniczego. Przepuklina może pojawić się u kobiet w ciąży lub po porodzie, a także w miejscu blizny pooperacyjnej. Wyróżniamy przepuklinę pępkową, udową, wspomnianą pooperacyjna, kresy białej oraz najbardziej popularną – pachwinową, w której worek przepuklinowy przesuwa się właśnie w okolice pachwiny.

Jedyną metodą leczenia przepukliny, niezależnie od jej rodzaju, jest operacja. Najważniejsze to nie zwlekać z wizytą u chirurga w przypadku wystąpienia pierwszych objawów. Nie jest to bowiem problem estetyczny, a zdrowotny. Z upływem czasu przemieszczające się narządy mogą przyrosnąć do worka i zostać uwięzione. Wówczas uwypuklenie staje się twarde i bolesne, a samopoczucie chorego znacznie się pogarsza. Jest to sytuacja groźna dla zdrowia, a nawet życia. Natomiast im przepuklina mniejsza i wcześnie wykryta (poprzez badanie lekarskie i USG), tym uraz pooperacyjny mniejszy.

Obecnie chirurgia dysponuje wieloma metodami operacji. Ogólnie ujmując, w trakcie zabiegu worek przepuklinowy wraz z zawartością jest odprowadzany do jamy otrzewnej, a ściany powłok brzusznych wzmacniane, co ma zapobiec podobnym zmianom w przyszłości. W naszej klinice do leczenia najczęściej występującej przepukliny pachwinowej stosujemy zabiegi z użyciem siatki poliprolenowej metodą Lichtensteina, Rutkowa lub PHS. Lekarz wybiera tę najwłaściwszą w danym przypadku. Podobnie jak rodzaj i zakres znieczulenia. Sprawnie przeprowadzony zabieg umożliwia szybki powrót do domu (nawet tego samego dnia) oraz do codziennych czynności.

Specjalistą w tej dziedzinie w naszym zespole jest dr Waligóra. Więcej>>