Porady naszych specjalistów na LATO – MEDYCYNA I TY

Chętnie dzielimy się naszą wiedzą – mamy także okazję współpracować z magazynem telewizyjnym MEDYCYNA I TY wydawanym przez poznański kanał TVP 3. Nasze ekspertki – dr Angelika Kargulewicz – dietetyk oraz dr Hana Köhncke w letnich wydaniach magazynu wypowiedziały się na temat takich zagadnień jak ochrona przeciwsłoneczna, odpowiednie nawodnienie oraz zagrożenia jakimi są wakacyjne zatrucia.

KLĄTWA FARAONA I ODWODNIENIE

Podróżując, zwłaszcza w wysokich temperaturach jesteśmy narażeni na problemy trawienne czyli tzw. biegunkę podróżnych. Na taki wypadek warto zabezpieczyć się w środki, które będą uzupełniać florę bakteryjną w jelitach, preparaty hamujące biegunkę oraz elektrolity, bu uzupełnić to co stracimy chorując. Ważne jest również dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody i to nie tylko w trakcie zatrucia. „Dorosła osoba powinna pić od 6-8 szklanek wody dziennie. Już nawet 2% ubytek wody w organizmie może upośledzić jego funkcjonowanie.  Ważne jest by woda była z pewnego źródła czyli np. butelkowana. Jeżeli nie chorujemy na niewydolność nerek lub wątroby można sięgać po wodę wysokozmineralizowaną. Wówczas oprócz wody dostarczamy organizmowi składniki mineralne jak wapń i magnez.” – radzi dr Angelika Kargulewicz. Do nawodnienia organizmu lepsza jest woda niż np. kawa czy herbata, które z uwagi na zawartość alkaloidów wpływają diuretycznie na nasz organizm czyli zwiększają wydalanie moczu. Korzystnie na bilans wodny wpływają natomiast warzywa i owoce, które posiadają dużą zawartość wody.

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Słońce jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa pozytywnie na samopoczucie, obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób dzięki syntezie witaminy D. W nadmiarze wpływa jednak niekorzystnie na skórę oraz oczy. By chronić skórę należy stosować kremy z protektorami UV. Ich stosowanie jest skuteczne gdy stosowane są prawidłowo tzn. ilość dwóch palcy na jedną okolicę ciała. Aplikację kremu należy też ponawiać w trakcie przebywania na słońcu, a w szczególności po kąpieli wodnej.

Szczególnie ważne jest żeby zabezpieczać dzieci z uwagi na ich delikatną skórę. Dzieci do 8 roku życia w ogóle nie powinny się opalać.  Należy stosować kremy oraz jasną odzież lub specjalistyczną odzież z ochroną UV.

Słońce może okazać się niebezpieczne jeśli stosujemy niektóre leki, także ziołowe. W trakcie ich stosowania może wystąpić odczyn fotoalergiczny lub fototoksyczny. Źle w połączeniu ze słońcem działają antybiotyki, hormony i niektóre leki dermatologiczne. W szczególności są to sulfonamidy, preparaty przeciwcukrzycowe, a także leki psychotropowe i beta-blokery. Najlepiej zapytać lekarza o ewentualne niepożądane reakcje lub sprawdzić ulotkę leku.

Promieniowanie słoneczne wpływa na przyspieszone starzenie się skóry oraz na rozwój jej nowotworów, dlatego jeśli chcemy długo zachować młody wygląd i zdrowie powinniśmy sobie wziąć rady dermatologów do serca. „Promieniowanie UVA działa na włókna kolagenowe i elastyny, powodując ich pękanie i zwiotczenie. Po wielokrotnych kąpielach słonecznych, w szczególności w czasie kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze czyli w godzinach południowych, nasza skóra zyska upragniony brązowy odcień, jednak za 10-15 lat takiego postępowania będziemy mieć wiele zmarszczek i wiotką skórę.” – przestrzega dr Hana Köhncke, dermatolog Mandala Beauty Clinic. Promieniowanie UV aktywuje też wolne rodniki, które niszczą materiał genetyczny, w wyniku czego powstają nowotwory m.in. skóry.

ZNAMIONA

Oprócz ochrony przeciwsłonecznej całego ciała szczególną uwagę należy zwrócić na już istniejące znamiona na skórze. Mogą one ewoluować w kierunku czerniaka lub raka płaskonabłonkowego. Dlatego należy je dodatkowo zabezpieczać przed słońcem oraz obserwować o czym szerzej piszemy tu. Również z uwagi na nowotwory tak ważna jest ochrona dzieci przed poparzeniami. Poparzenia słoneczne we wczesnych latach życia mogą predestynować do rozwoju czerniaka w wieku późniejszym.

Jeżeli masz więcej pytań w obszarze diety lub ochrony skóry – zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami!