Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa diagnozowana wśród kobiet jednak warto pamiętać, że wczesne jej wykrycie w zdecydowanej większości przypadków, pozwala na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w tej chorobie. Obejmuje ona samobadanie przez kobietę, które powinno wykonywać się raz w miesiącu oraz badania lekarskie raz w roku. Jeśli przed zaplanowaną wizytą pojawią się nietypowe objawy lub zaobserwowane zostaną zmiany w piersiach, należy umówić się do lekarza niezwłocznie.

40% zdiagnozowanych przypadków raka piersi zostaje wykrytych przez kobiety, które same wyczuły guzek lub niepokojącą zmianę, dlatego nawyk samobadania jest tak ważny.

Samokontrola pomoże zapoznać się z wyglądem i anatomią piersi, dzięki czemu kobieta może szybciej udać się do lekarza, gdy tylko zauważy jakiekolwiek zmiany.

Producent implantów piersi Motiva przygotował stronę dedykowaną zagadnieniu samobadania. Można tam znaleźć wskazówki jak badać piersi oraz jakie symptomy powinny wydać się niepokojące. Na stronie jest też sekcja Pytań i Odpowiedzi oraz najczęściej spotykane mity na temat nowotworów piersi. Polecamy!