Odżywiaj skórę od środka

Codziennie pielęgnujemy naszą skórę od zewnątrz. Stosujemy toniki, kremy, peelingi, maseczki, zabiegi medycyny estetycznej, masaże. To wszystko oczywiście ważne, ale na co dzień nie możemy zapominać też o zbilansowanej diecie oraz odżywaniu i nawilżaniu naszej skóry od środka. Tylko kompleksowa pielęgnacja zagwarantuje nam młody wygląd na długie lata. 

Oto lista pokarmów, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie.

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada za przebieg procesów metabolicznych, termoregulację, usuwanie toksyn, transport i wchłanianie substancji odżywczych. To wszystko z kolei wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, lecz także wygląd zewnętrzny. Ilość wody, którą powinniśmy wypijać każdego dnia, zależy od trybu życia, płci, wieku, a także pogody. Przeciętnie jest to około 2 litrów, przy czym część powinniśmy przyjmować w czystej postaci (najlepsza jest letnia woda z dodatkiem na przykład cytryny), a część wraz z pożywieniem. 

Oleje są ważnym elementem codziennej diety. To cenne źródło kwasów omega 3 oraz witaminy E, niezbędnych dla zdrowia i urody. Ponadto tłuszcze pomagają w przyswajaniu innych składników odżywczych. Pod warunkiem, że zadbamy o ich jakość. Najlepsze są te tłoczone na zimno, zwłaszcza oliwa z oliwek, o której już pisaliśmy na naszym blogu. 

Orzechy, podobnie jak oleje, również zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty. Chronią naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także przyśpieszają   procesy regeneracyjne i tworzenie się kolagenu i elastyny. 

Owoce i warzywa są według najnowszych wytycznych na samym szczycie piramidy żywieniowej. Możemy je spożywać praktycznie bez ograniczeń (przy czym powinny być spożywane w proporcji ¾ warzyw i ¼ owoców). Powinniśmy jeść wszystkie, ale na szczególną uwagę latem zasługują zwłaszcza owoce sezonowe (maliny, truskawki, czereśnie, jagody), arbuzy i ogórki, które skutecznie gaszą pragnienie, nawadniają i schładzają organizm, a dzięki zawartości witamin i minerałów, wpływają pozytywnie na wygląd naszej skóry. 

Jeżeli masz problem ze skomponowaniem zdrowej zbilansowanej diety, zapraszamy na konsultację ze specjalistą dietetykiem Mandala Beauty Clinic, dr Angeliką Kargulewicz.

dr Angelika Kargulewicz